Civan percemi (Archilia millefolium)'nin ehrlich solid tümör oluşturulan farelerde antitümöral etkisinin araştırılması
Investigation of the antitumoral effect of on ehrlich solid tumor-formed mice of yarrow (Archilia milllefolium)
  1. Tez No: 616594
  2. Yazar: GÖKÇE BAĞCI UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP NİSARİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kanser, günümüzde tüm dünya ülkeleri için büyük sorun teşkil eden hastalıkların başında gelmektedir. Dolayısıyla tamamlayıcı tedavi olarak bitkilere yönelim artmaktadır. Bu bitkilerden biri civan perçemi (CP) olup antitümöral etkisinin olduğu yapılan çalışmalarla rapor edilmiştir. Bu çalışmada CP'den elde edilen ekstrenin antitümöral etkisi Ehrlich solid tümör oluşturulan Balb/C farelerde araştırıldı. Çalışmamızda 25-30 g ağırlığında 8-10 haftalık Balb/C türü 57 erkek fare kullanıldı. Gruplar negatif kontrol (NKG), pozitif kontrol (PKG), CP-200mg/kg ve CP-400mg/kg şeklinde oluşturuldu. Ehrlich solid tümörü 1x106 EAT hücresi 0.1 ml fosfat buffer saline (PBS) içerisinde farelerin ense bölgesine subkutan olarak verilerek solid tümör oluşturuldu. PKG ve CP grubundaki farelere 16 gün boyunca i.p. (intraperitoneal) olarak sol arka bacağından CP ektresi verildi. 17. gün (17G) sakrifiye edilen hayvanların dokuları alınarak ışık mikroskobunda histopatalojik inceleme yapıldı. Çalışmada deney hayvanlarında kilo takibi yapıldı. Deney sonunda solid tümörün boyu, eni, tümör hacmi ve tümör ağırlığı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most problematic diseases for all countries of the world today. Therefore, the tendency towards plants is increasing as a complementary treatment. One of the plant Yarrow (CP) and it has been reported by studies that have antitumoral effect. In this study, the antitumoral effect of the extract obtained from CP was investigated in Balb/C mice where Ehrlich solid tumor was formed. In our study, 57 male mice of 8-10 weeks Balb/C type weighing 25-30 g were used. The groups were formed as negative control (NKG), positive control (PKG), CP-200mg/kg and CP-400mg/kg. Ehrlich solid tumor 1x106 EAT cell 0.1 ml into phosphate buffer saline (PBS) into the nape a of mice was give as subcutaneously formed solid tumor. Mice in the PKG and CP groups were given CP extract of the left back leg as rope as to i.p. for 16 days. Histopathological evaluation was performed under the light microscope by of the animals removing the tissues 17. day (17G) that were slaughtered in the Weight tracking was performed on experimental animals in the adjustment. At the end of the experiment, the length, length, tumor volume and tumor weight of solid tumor were calculated.