Kayseri'de satılan taze sebzelerden arcobacter spp./campylobacter spp. izolasyonu ve elde edilen izolatların antibakteriyel duyarlılıklarının belirlenmesi
Isolation of arcobacter spp./campylobacter spp. from fresh vegetables sold in Kayseri and determination of antibacterial susceptibilities of obtained isolates
  1. Tez No: 616595
  2. Yazar: AHMET YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Kayseri ilinde semt pazarlarında satılan taze sebzelerden Arcobacter spp. ve Campylobacter spp. izolasyonu, identifikasyonu ve elde edilen izolatların antibakteriyel duyarlılıklarının belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla 35'er adet ıspanak, marul, maydanoz, roka ve turp olmak üzere toplam 175 adet sebze örneği kullanıldı. Arcobacter spp. izolasyonu için ön zenginleştirme işlemini takiben membran filtrasyon tekniği, Campylobacter spp izolasyonu için ön zenginleştirmeyi takiben direk ekim yönteminden yararlanıldı. Elde edilen izolatların identifikasyonu fenotipik testler ile Genus ve tür spesifik primerlerin kullanıldığı Polymerase Chain Reaction (PCR) ile gerçekleştirildi. Ayrıca izole ve identifiye edilen izolatların amoksisilin klavulanik asit, enrofloksasin, eritromisin, gentamisin, neomisin, streptomisin ve tetrasiklin'e duyarlılıkları disk diffüzyon yöntemi ile belirlendi. İncelenen 175 sebze örneğinin 93 (%53.14)'ü Arcobacter spp. yönünden pozitif bulunurken, 93 pozitif örnekten 119 Arcobacter spp. izolatı elde edildi. İncelenen sebze örneklerinin tamamı Campylobacter spp. yönünden negatif olarak bulundu. Genus düzeyinde Arcobacter spp. olarak tanımlanan 119 izolatın mPCR ile 101 (%86)'i A. butzleri, 14 (%10)'ü A.cryaerophilus olarak adlandırılırken 4 Arcobacter spp. izolatı tür düzeyinde tanımlanamadı. Pozitif olarak saptanan örneklerin 24'ünde birden fazla Arcobacter türü ile miks kontaminasyon olduğu belirlendi. Arcobacter spp. izolatlarının tamamı, eritromisin, gentamisin, streptomisin ve tetrasikline duyarlı saptanırken, 2 (%1.68)'si amoksisilin/klavulanik asite, 2 (%1.68)'si enrofloksasine ve 5 (%4.20)'i neomisine dirençli bulundu. Sonuç olarak, insanların genelde çiğ olarak tükettiği sebzelerde Arcobacter spp. prevalansının yüksek olarak saptanması ve sebze örneklerinin yüksek oranda birden fazla Arcobacter spp. ile kontamine olarak belirlenmesi, çiğ sebze tüketiminin halk sağlığı için risk oluşturduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the isolation and identification of Arcobacter spp. and Campylobacter spp. from fresh vegetables sold in the district market in Kayseri province and determination of antibacterial susceptibility of isolates were aimed. For this purpose, a total of 175 vegetable samples, including 35 spinach, 35 lettuce, 35 parsley, 35 arugulas, and 35 radishes were used. The pre-enrichment and the membrane filtration technique for Arcobacter spp. isolation and pre-enrichment and direct inoculation method for Campylobacter spp. isolation were used. The identification of the isolates was carried out by phenotypic tests and Polymerase Chain Reaction (PCR) using Genus and species-specific primers. In addition, the susceptibilities of isolates to amoxicillin-clavulanic acid, enrofloxacin, erythromycin, gentamicin, neomycin, streptomycin, and tetracycline were determined by the disc diffusion method. 93 (53.14%) of 175 vegetable samples examined were found to be positive for Arcobacter spp. and 119 Arcobacter spp. isolates were obtained from 93 positive samples. All of the samples examined were found to be negative for Campylobacter spp. While 101 (86%) and 14 (10%) of 119 isolates identified at the Genus level were determined as A. butzleri and A. cryaerophilus respectively, four Arcobacter spp. isolates could not be identified at the species level by using mPCR. Mixed contamination with more than one Arcobacter species was detected in 24 of the samples detected positive. While all Arcobacter isolates were determined as susceptible to erythromycin, gentamicin, streptomycin, and tetracycline, 2 (1.68%), 2 (1.68%) and 5 (4.20%) were determined as resistant to amoxicillin/clavulanic acid, enrofloxacin and neomycin respectively. As a result, the determination of high Arcobacter spp. prevalence and a high rate of contamination with more than one Arcobacter in vegetable samples which people often consume raw showed that consumption of raw vegetables poses a risk to public health.