Fikri ve sınai mülkiyet haklarının yönetimi - muhasebesi otomotiv sektörü uygulaması
Management of intellectual and industrial property rights accounting automotive sector implementation
- Tez No: 616604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ DOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları, kişilerin ve ilgili kurumların haklarını ifade etmektedir. Bu haklar ulusal veya uluslararası kanunlarla koruma altına alınmıştır. Üretimde, ticari rekabette, toplumsal refah ve ticari kazançların oluşumunda bu haklardan faydalanma ve yönetme ihtiyacı, girişimci, yatırımcı ve tüketici açısından önemli hale gelmiştir. Bu haklar marka, patent, buluş, endüstriyel tasarım, coğrafi işaret, geleneksel ürün, telif hakları ticari ve vergi desteği olarak görülmektedir. Bu çalışmada Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklarının çeşitleri, tarihsel gelişimi, hukuki durumu ve muhasebe sistemi ele alınmıştır. Günümüzün gözde teknolojilerinden olan otomotiv sektörünün Dünya'da ve Türkiye'de Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklarından faydalanma oranları ve bunların analizleri ve simülasyon yorumlarına yer verilmiştir. Ayrıca otomotiv sektöründe patent başvuruları ve bunların analizlerine de ulusal ve uluslararası boyutta yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intellectual and Industrial Property Rights express the rights of individuals and related institutions. These rights are protected by national or international laws. The need to benefit and manage these rights in production, commercial competition, social wealth and the formation of commercial gains has become important for entrepreneurs, investors and consumers. These rights are such as trademarks, patents, inventions, industrial design, geographical indication, traditional product, copyright commercial and tax support. This working is regarding to discuss the types, historical development, legal status and accounting system of Intellectual and Industrial Property Rights. Study is about benefit ratios ,analysis and simulation comment of the Intellectual Property Rights in the automotive industry which is one of the favorite sector in Turkey and world. In addition, patent applications and their analysis in the automotive sector have been included in according to national and international dimensions.