Türkiye'de girişimciliğin geliştirilmesinde girişimcilik ve kuluçka merkezlerinin rolü: Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (KÜGİM) örneği
The role of entrepreneurship centers and incubators in improving the entrepreneurship in Turkey: Küçükçekmece Entrepreneurship and Innovation Center (KÜGİM) example
  1. Tez No: 616603
  2. Yazar: ÖZGÜR ORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı girişimcileri desteleyerek gelişimini hızlandırmak üzere kurulan girişimcilik ve kuluçka merkezlerinin, girişimciliğin geliştirilmesindeki önemini ve rolünü Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (KÜGİM) örneği özelinde incelemektedir. Teorik çerçevesi literatüre dayalı olarak yürütülen çalışmada, KÜGİM yetkililerinden temin edilen belge, rapor gibi yazılı kaynakların yanı sıra merkez yetkilileri ve girişimcilerle görüşmeler gerçekleştirilerek veriler toplanmıştır. Ayrıca açık ofisten yararlanan 11 girişimciye yönelik anket çalışması yürütülmüş; girişimci olma nedenleri, karşılaştıkları zorluklar, devlet destekleri, merkezde yer alma sebepleri, eğitim, hizmet ve fiziksel imkanlardan memnuniyet düzeyine yönelik sorular çerçevesinde elde edilen veriler nitel araştırma yöntemlerinden vaka analizi yaklaşımıyla değerlendirilmiştir. Görüşmeler ve anket çalışması sonucunda elde edilen veriler çerçevesinde KÜGİM'in girişimcilerin şirketleşmeye giden yolda en kırılgan oldukları ilk yıllarını sağlıklı bir şekilde aşmalarının ve büyümelerinin sağlanmasında olumlu etkiler yarattığı ifade edilebilir. KÜGİM açık ofis hizmetleri, eğitim, danışmanlık, mentorlük, altyapı hizmetleri gibi girişimcilerin birtakım giderlerini ücretsiz olarak karşılayarak yeni girişimcilerin işletme maliyetlerini azaltmasına, gelişmesine, sürdürülebilir büyümesine destek olmakta dolayısıyla girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sunmaktadır. Girişimcilerin üniversite ile etkileşiminin artırılması, kendi aralarındaki iş birliğinin özendirilmesi ve devlet desteklerine yönelik başvuruların özendirilmesi ve teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the importance and role of entrepreneurship centers and incubators established to support entrepreneurs and accelerate their development in the development of entrepreneurship in the case of Küçükçekmece Entrepreneurship and Innovation Center. In the study, the theoretical framework which is based on literature, datas are colected by written sources such as documents and reports obtained from KÜGİM officials, as well as interviews with center authorities and entrepreneurs. In addition, a survey was conducted for 11 entrepreneurs whom are tenants in the office; the data obtained within the framework of the questions about the reasons of being an entrepreneur, the difficulties they face, the state supports, the reasons for being in the center, the satisfaction level of education, service and physical facilities were evaluated with the case analysis approach from the qualitative research methods. Within the framework of the data obtained as a result of interviews and surveys, it can be stated that KÜGİM has positive effects on ensuring that the entrepreneurs pass the first years when they are most vulnerable and grow in a healthy way. KÜGİM supports the entrepreneurs by open office services, trainings, consultancy, mentoring and infrastructure services free of charge and helps to reduce the running costs of new entrepreneurs, to improve them, and to contribute to the development of the entrepreneurial ecosystem. It is recommended to increase the interaction of entrepreneurs with the university, to encourage cooperation among themselves and to encourage the applications for state supports