Adapazarı halkının Sakarya Üniversitesi'ne bakışı
- Tez No: 61661
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Üniversite büyük bir organizasyondur. Bu özelliğinden dolayı bulunduğu çevrede zorunlu olarak ekonomik, kültürel ve sosyal açıdan bazı değişlikler yapacaktır. Sakarya ili de Sakarya Üniversitesi ile 1992 yılında tanışmaya başlamış. Sakarya Üniversitesinin bugün geldiği noktada 11.900 öğrencisi ile geleceğe ümit vermektedir. Üniversite bir bütün olarak bulunduğu çevreyi etkilerken çift yönlü etkileşim sonucu kendisi de etkilenmektedir. Bu tez çalışmamızın amacı farklı kültürlerin üniversiteyi değerlendiriş açısını bulmak için yapılmıştır. Bu amaca bağlı kalınarak Serdivan beldesi, Erenler beldesi, Mithatpaşa mahallesi, Hızırtepe mahallesi, Çark caddesi, Şeker mahallesi, Tığcılar mahallesi, İzmit caddesi örnek olarak seçilerek, toplam 800 anket uygulanmıştır. Ayrıca karşılıklı görüşme metodu da bu çalışmamızda kullanılmıştır. Yaptığımız araştırma sonuçlarından elde edilen bilgiler ışığında araştırma amacına ulaşmış ve baştaki yaklaşımımız doğrulanmıştır. Kısaca farklı ekonomik, kültürel ve sosyal eğitim seviyesine sahip olan kesimler Üniversiteyi farklı değerlendirmektedir. Bunun sebebi yaşanan hayat tarzı, alınan eğitim, yetişilen sosyal çevre ve bunların getirdiği farklılıklar, farklı ahlaki değerlere sahip olma, yetişmede çok önemli bir noktadır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is about Sakarya University and its influences to its social environment as well as attidues of Sakarya citizens to the University itself and its students. University as an institution is a big and ifluential organization. It changes its environment in social, economical and cultural aspects and effects people who live in its environment. Altough Sakarya University was established in 1970 as an academy it became an independent university which has 5 faculties in 1992. This year the number of students arrived at 12.000. These students come from different cities which represent different local cultures. This study tries to understand how different cultures approach to each other, confirm or conflict, in other words how do Sakarya people evaluate university itself and university students behaviour. For this aim survey technic was used. 800 question forms were applied and a lot of people interviewed. We found out that different people who has different cultural background and social and economical level evaluate University and its students who come from different cities differently. This means that our living standarts and shape, cultural background, social and economic level effect to our all attitudes and behaviour as seen in our research. Xlll