Belediyelerde hizmet yeterliliği -Adapazarı Belediyesi örneği
- Tez No: 81266
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Ülke kalkınmasında ve demokrasinin yerleşip köklenmesinde önemli bir yere sahip olan belediyelerimiz, en önemli ve asli görevleri olan; yerel sınırlar içinde yaşayan halkın ortak ve güncel ihtiyaçlarını giderecek hizmetler üretirken pekçok problemle karşı karşıya kalmaktadır. Çalışmamız, bu yapısal aksaklık ve sorunlarının neler olduğunu tespit edip; ulusal amaçlara, hedef, ilke ve standartlara uygun, etkin ve verimli hizmet sunan, belde halkını temsil ve onunla ilişkileri açısından demokrasi ilkelerine göre işlev yapan, katılımcılığı, dürüstlüğü, şeffaflığı ve insan öğesini ön plana çıkaran bir yönetim tarzı benimsemesi için çözüm önerileri getirmeyi amaçlamıştır. Bir tür veri çözümlemesi niteliğinde olan çalışmamızın ilk bölümünde konuyla ilgili teorik bilgilere yer verildikten sonra ikinci bölümde belediye hizmetlerinin yürütülmesinde ortaya çıkan sorunlara değinilmiştir. Son bölümde ise Adapazarı Belediyesi'nde ikamet eden halka yönelik olarak yapılan anket sonuçlarına ve bu sonuçların değerlendirilmesine geçilmiştir. Türkiye ve Adapazarı ölçeğinde belediyelerimizin, hizmet üretirken idari, mali, hukuki, katılım, temsil, belediye- vatandaş ilişkileri gibi konularda pek çok problemle karşı karşıya kaldıkları görülmüştür. Ancak bir yandan gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasıyla, diğer yandan da demokrasinin vazgeçilmez öğeleri olan katılım ve temsil konularında kentli olmamn yük ve sorumluluklarının bilincinde olan, belediyesine sahip çıkan kent halkının oluşturulmasıyla sorunların çözülmesi mümkün görülmektedir. Belediyelerimizin yetkilerini kötüye kullanmalarını önleyici tedbirler almak şartıyla yetki ve kaynaklarının arttırılması ve demokratik, güçlü, çağdaş belediyelerin oluşturulmasıyla, bu idarelerin ülke kalkınmasına olan katkıları ve modern şehirlere yaraşır hizmet yapmalarını da arttırmış olur. vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY As an important establishment in order to settle down democracy and develop country, municipalites are facing many problems while doing some some services to carry out comman and contemporary necessites of public living in the city which are their most important duties. The objectives of this study are that determination of these structural problems in municipalities and offering solving proposals in order to give a suitable serving in the direction of national aims, targets and principles, serve to public according to democratic principles and encourage an administration methods having honesty, transparency and participation characteristics. In the first chapter, theoretical information about mentioned subjects were given. In the second chapter, it was mentioned the problems taken place municipality service actions. The last chapter involved an inquiry work covered the public living in Adapazarı municipality. Also, the inquiry results were discussed in the same chapter. It was pointed out that our municipalities in Turkey like Adapazarı face many problems such as administrative, financial, legal, participation, representation, and relationships between municipality and public. It was concluded that when it was make necessary laws and considered some important subjects by public such as participation and representation which are democratic principles, these problems could be solved. On condition the taking precaution against misusing the authority of municipalities, the increasing source and authority, and the establishment of democratic, powerful, contemporary municipalities result the helping country development and the improvement worthy. IX