Preeklampsili gebelerde ve preterm doğumlarda RHOA/ROPCK gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of RHOA/ROCK gene polymorphisims in preeclamptic pregnancies and preterm delivery
- Tez No: 616620
 - Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ALAŞEHİRLİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Pharmacy and Pharmacology, Genetics, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Preeklampsi ve preterm doğum gebelik patolojileri arasında önemli bir yer tutmakta ve hem maternal hem de fetal olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Rho/ROCK yolağının düz kaslarda kalsiyum duyarlılığını arttırarak preeklampsi ve preterm doğum patogenezinde yer alan miyometriyum ve vasküler düz kas kontraksiyonlarında rolü olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; RhoA, ROCK1 ve ROCK2 gen polimorfizmlerinin preeklampsi ve preterm doğum ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya preeklampsi tanısı almış 96, preterm doğum tehtidi tanısı almış 96 ve 96 sağlıklı gebe dahil edilmiştir. Çalışmada, periferik kandan genomik DNA'ların izolasyonunu takiben BioMark 96.96 Dynamic Array Sistem kullanılarak polimorfizmler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia and preterm labor have an important role in the pathologies of pregnancy and may cause both maternal and fetal adverse effects. Rho/ROCK pathway is thought to play a role in myometrium and vascular smooth muscle contractions in preeclampsia and preterm labor by increasing calcium sensitivity in smooth muscles. The aim of this study was to investigate whether RhoA, ROCK1 and ROCK2 gene polymorphisms are associated with preeclampsia and preterm delivery. The study included 96 pregnant women with preeclampsia, 96 pregnant women with risk of preterm birth and 96 healthy controls aged 18-45 years. Polymorphisms were analyzed via genomic DNA using the BioMark 96.96 Dynamic Array System. No significant association was found between rs2177268, rs3448 and rs974495 polymorphisms of RhoA gene with both preeclampsia and preterm delivery.