Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman ihtiyacının karşılanmasında kitlesel fonlama yönteminin kullanılabilirliği ve bilinirliğinin analizi
Analysis of awareness and availability of crowdfunding method in meeting the financing needs of SMEs
  1. Tez No: 616634
  2. Yazar: EBRU YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dünya genelinde kobiler, büyük işletmelere göre daha esnek ve yeniliklere açık yapıları ile üretimde çeşitlilik, rekabet edebilme, istihdam oluşturma ve istihdama katkı sağlama, ülke içinde ve ülkeler ile bölgeler arasında denge mekanizması oluşturma özellikleri ile geçmişten bugüne ülke ekonomilerinde ve sosyal yaşamda önemli ölçüde yer alan yapılar olmuşlardır. Tüm bu avantajlarının yanı sıra kobilerde başlıca sorunlar arasında finansman sorunu yer almaktadır. Ülke ekonomilerinin en önemli unsurlarından olan kobilerde finansman sorunu araştırmacılar tarafından birçok kez ele alınmıştır. Yaşanan ekonomik krizler, değişen koşullar ve teknolojide yaşanan gelişmeler, kobileri geleneksel finansman yöntemleri dışında alternatif finansman yöntemleri ile kaynak arayışına yönlendirmiştir. Bu araştırmanın amacı, kobileri dezavantajlı konuma getiren finansman sorununun irdelenmesi, finansman kaynağına ulaşmada yaşanan zorlukların tespiti ve bir öneri mahiyetinde alternatif yeni bir finansman aracı olan Kitlesel Fonlama yönteminin kobiler tarafından bilinirliğinin ve finansman ihtiyacının karşılanmasında kullanılabilirliğinin anket yöntemi kullanılarak tespitidir.
Özet (Çeviri)
Across the globe, SMEs are more flexible and open to innovations compared to large enterprises, and SMEs have been structures that are important in social life and country economies with diversity in production, competitiveness, creating and contributing to employment, creating a balance mechanism both within the country and between countries and regions.In addition to all these advantages, financing has been one of the most important and main problem in SMEs. The problem of financing in SMEs, one of the most important elements of the national economies, has been addressed by researchers many times. Economic crises, changing conditions and developments in technology have led SMEs to seek resources through alternative financing methods other than traditional financing methods. The aim of this research is to examine the problem of financing that puts SMEs in a disadvantaged position, to identify the difficulties experienced in reaching the source of financing and to determine the awareness of SMEs and availability of a new alternative financing method, the Crowdfunding method, as a proposal by using the survey method.