İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun istihdam üzerindeki etkileri ve teklifler
- Tez No: 61673
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
1946 Yılında kurulan İİBK Kurumunun sosyal ekonomik şartların ekonomik şartların değişmesi iş kanunundan doğan yasal yükümlülükler, İnsangücü Planlaması, istihdam edilecek işgücünün teminindeki zorluklar çalışma şartlarının değiştirilmesi zorunluluğu meydana geldiğinden, diğer yabancı ülkelerin istihdam durumları incelenerek yeni düzenlere başvurulduğu görülmektedir. İstihdam sorununun çözülmesi ülkemizin sosyo ekonomik ve demografik özellikleri gözönüne alındığında uygulamanın ve yasal düzenlemenin olacağı görülmektedir. Mesleki ve teknik eğitim alanında ülkemizde yapılan faaliyetler yeniden gözden geçirilmeye ve teknolojinin gelişmesine uygun, örgün eğitim bu alanda ilk kademede verilen bir basamak olarak görmek, yaygın eğitimi sanayinin ihtiyaçlarına göre bir eğitim olarak kabul etmek gerekir. Buna kısa dönemde ulaşma imkanı bulunmadığından, iyi planlanmış, hedefleri iyi seçilmiş tutarlı ve gerçekçi politikalara ihtiyaç bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde, iş gücü gelişimini başlatmak ve bu hususta devamlı destek vermek amacıyla serbest piyasadan eğitim ve istihdam hizmetleri satın alınarak gençlere ve yetişkinlere sunulmak üzere eğitim fonları oluşturulmuştur. İstihdam ve eğitim fonlarının gelişmesi ile, geçiş ekonomilerinde büyük kapsamlı işten çıkarmalardan etkilenen işçilere destek sağlanarak, hızlı değişen ekonomik koşullar altında istihdamı sağlamak için işçilere devamlı yeniden beceri kazandırma eğitimi verilmektedir. M
Özet (Çeviri)
Established in 1946, the Turkish Employment Organization (IIBK) has been introducing new system organizations based on the examinations conc.ducted on the employment status in other foreign countries in line with the changes observed in social - economic conditions, and legal obliggations arisen with regard to the new labor law, manpower planning, difficulties in avability of labor force to be employed,, and changes developed in working conditions. As far as the social - economic and demographic conditions of the country are concerned, a new systematic and legal organization should be adapted so as to provide a solition to the problem of employment. Activitiies conducted in vocational and thecnical training in our country should be re examined, and paralel to the technological developments, in formal education should be considered as the first step in this field, whle recognizing the non formal education as an educational tool in accordance with the needs of the industrial sector. As it is not possible to achieve these objectives in short ttermm, there is a needed to devolop well-planned,, effectively oriented reasonable policies. In devoloped countries, training funds have been established to provide training for young people and adults so as the initiate labor force development and furnish consistent support in this field, through procurement of trainig and employment services in market. Development of employment and training funds ensures the provision of re training activities for workers for employment under rapidly channing economic conditions while providing support to workers who lost their jobs due to privatization in transition economies. xu