Yeniden büyüleme olarak paranormal inançlar ve sinema (Amerika ve Türkiye sineması örneği)
As re-enchantment paranormal beliefs and cinema (Example of the United States and Turkey cinema)
- Tez No: 616745
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Religion, Performing and Visual Arts, Sociology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Paranormal fenomenlerin/inançların tıpkı eski dönemlerdeki gibi bugün de insanları büyülediği, bir eğlence ve endüstri sektörüne dönüştürülen sinema sanatının başat malzemesi olduğu görülmektedir. Bu tezde, önemli bir büyüleme ve etkileme aracı olan dinî ve dinî olmayan paranormal inançlar ve sinema ilişkisi ele alınmıştır. Bunun için Amerika ve Türkiye sinemasından örnek filmler seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı, dinî ve dinî olmayan paranormal fenomenlerin sinema sektöründe hangi formlarda ve hangi yoğunlukta yer aldığını ortaya çıkarmaktır. Amacın gerçekleşmesi sonucunda, sinemadaki dinî ve dinî olmayan paranormal fenomenlerin günümüz insanlarını nasıl etkiledikleri hususu da netleşecektir.
Özet (Çeviri)
Paranormal phenomenon and beliefs are seen as dominant material of converted cinema in industrial sector and glamorize people today just like old days. In this thesis, religious and non-religious paranormal beliefs which are the device of allurement and affection, and their relation with cinema are handled. For this purpose, examples from American and Turkey cinema were chosen. This study aims to reveal that in which forms and density religious and non-religious paranormal phenomenons take part. When this aim comes true, it will become clearer that how religious and non-religious paranormal beliefs affect today's people.