Okuyan ergenlerin sosyalleşme problemleri
The Socialization problem of adolescence students
- Tez No: 61676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu araştırma, Gelişim Psikolojisinde önemli bir yeri olan ergenlerin, aile ve okul bazında“sosyalleşme problemlerini”ortaya koymayı ve ergenliği bir gelişim süreci çerçevesinde incelemeyi, böylece bu alanla ilgili literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, okuyan ergenleri (özelde lise 2 'yi) kapsamaktadır. Ergenlik kavramı, kapsam olarak 12-24 yaş dönemini içine almaktadır. Bireyin, içinde yaşadığı topluma ve çocukluktan çıkıp yetişkinler dünyasına girişi sürecinde, Lise iki (16 yaş) grubunun“daha erken yaşlara oranla toplumsal konularda daha bilinçli oluşları”(Tezcan, 1981) nedeniyle sosyalleşmenin en yoğun yaşandığı dönem olarak kabul edilmiştir. Araştırma, konuyla ilgili literatür taraması, anket ve mülakat uygulaması şeklindedir. Anket ve mülakat sonuçlarından elde edilen veriler, başka değişkenlerle karşılaştırılmadığı için sadece“yüzdelik”yöntemi uygulanmıştır. Yüzdelik tablolarla gösterilmiştir. Ergenlerle ilgili yapılan alan araştırmalarından, yaygınlaşmış olanların hemen hemen hepsi incelenmiştir. Ergenlerin“sosyalleşme problemlerine”yönelik spesifik bir araştırmaya rastlanamamıştır. Bu nedenle araştırma, ergenlerle ilgili literatüre bazı katkılar sağlayabilir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SUMMARY This thesis is made on“The Socialization Problem Of Adolescence”it contains four concepts. There are adolecence, socilization family and school Generally, their is not enough quantitative study about adolescence and socilization process of adolecence. Our comtry has got most important number of young population, so that, this study could be contribute to the problems of adolescence. In this study, both theoretical resourch and the practical of this resourch was made. So I belive that this thesis will contributes to resources of this scope and students. I hope this study assists to solve the problems of adolescence. IX