Medenî usûl hukuku bakımından ortaklığın giderilmesi davası
The case of partition of joint ownership in terms of civil procedure law
  1. Tez No: 616779
  2. Yazar: ANIL KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Bu çalışmada, medenî usûl hukuku bakımından ortaklığın giderilmesi davası incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken genel olarak bu davanın diğer davalara nazaran farklılıkları tespit edilmeye çalışmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle paylı mülkiyet ilişkisi ve paylaştırma isteme hakkının niteliği belirlenmiş ve bu tespit çerçevesinde dava çeşitleri arasında ortaklığın giderilmesi davasının niteliği ortaya konulmuştur. Bu bağlantı kurulurken özellikle çift taraflı dava kavramı ele alınmış ve çift taraflı davanın bu davaya katmış olduğu özellikler tespit edilmiştir. Her ne kadar çift taraflı dava temel olarak ortaklığın giderilmesi davası bakımından ele alınmışsa da, burada varılan sonuçlar ortaklığın giderilmesi davası ile benzer diğer davalar (mirasın paylaştırılması davası gibi) bakımından da uygulanabilir niteliktedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ortaklığın giderilmesi davası ilk derece yargılaması bakımından incelenmiştir. Bu kapsamda, davanın açılması anından başlayarak mahkemenin kurmuş olduğu hükme kadar gerçekleşen taraf ve mahkeme usûl işlemleri değerlendirilmiştir. Nihayet son olarak ortaklığın giderilmesi davasında verilen hükümden sonra yargılamanın ne şekilde seyredeceği tespit edilmiştir. Çalışma genelinde Türk ve yabancı hukuk öğretisinde konuyla ilgili ileri sürülen görüşlerden faydalanılmıştır. Ayrıca uygulaması bir hayli fazla olan ortaklığın giderilmesi davasına ilişkin yargı kararları değerlendirilerek Türk hukuk uygulamasında karşılaşılan sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunlara karşı çözüm önerileri paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the case of partition of joint ownership in terms of civil procedure is examined. While conducting this resarch, the differences of this case compared to other cases have been determined. First of all, the nature of the joint ownership and right to request of partition has been determined and within the framework of this connection, the nature of this case has been determined. In establishing this connection, the concept of so-called double-sided case (actio duplex) was dealt with and the characteristics of the double-sided case were examined in terms of partition of joint ownership. Although the double-sided case was mainly dealt with in the case of partition of joint ownership, the conclusions reached here are applicable to case of partition of joint ownership as well as other similar cases. In the second part of the study, the partition of joint ownership is examined in terms of the first instance proceedings. In this context, the procedural acts of the parties and the court from the moment of the commencement of the proceedings to the judgment has been evaluated. Finally, how the case would proceed after the judgment. Throughout the study, the opinions put forward in Turkish and foreign law are also examined. In addition, the judicial decisions regarding the partition of joint ownership, which has a great deal of practice, are evaluated and the problems encountered in Turkish legal practice were identified and solutions were proposed against these problems.