Anonim ortaklığın haklı nedenle feshi davası
The dissolution of joint stock companies for good cause
  1. Tez No: 633817
  2. Yazar: MUSTAFA KAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Anonim ortaklığın haklı nedenle feshi davası hukukumuza ilk kez 14 Şubat 2011 tairihinde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun (TTK) 531. maddesiyle girmiştir. Dava açma hakkı azınlık pay sahiplerine tanınmıştır. TTK'nun 531. maddesi ile haklı nedenlerin ve alternatif çözümlerin belirlenmesi hâkimin takdir yetkisine bırakılmıştır. Bir diğer ifade ile hâkim fesih yerine“duruma uygun düşen ve kabul edilebilir diğer bir çözüm”e de hükmedebilir. Davacı pay sahiplerini paylarının gerçek değerlenin karşılığında ortaklıktan ayrılmaları kararı, madde metninde belirtilmiş bir alternatif çözüm örneğidir. Dava gerek maddî hukuk gerekse medenî usûl hukuku bakımından özel bir öneme sahiptir. Dava taleple bağlılık ilkesinin kanunî bir istisnasını oluşturmaktadır. Dava, davacı sıfatının kanun tarafından belirlenmiş davalardandır. Çalışma, anonim ortaklığın haklı nedenle feshi davasının bu özelliklerini konu edinmektedir. Bu çerçevede, öncelikle anonim ortaklığın haklı nedenle feshi davasının hukukî niteliği değerlendirilmiş, davanın tarafları değişik olasılıklar kapsamında ele alınmış, süre, talep ve taleple bağlılık ilkesi, uygulanacak usûl, geçici koruma önlemleri ve teminat, ispat usûlü, alternatif çözüm yolları, dava sonunda verilebilecek kararlar, davanın sona erdiği diğer durumlar, kanun yolları, yargılama giderleri ve dava harcı konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The dissolution of joint-stock companies for good cause entered went on our stature book for the first time under Article 531 of the Turkish Commercial Code (TCC) on 14th February 2011. The right to claim is granted to minority shareholders. Article 531 of the TCC gives discretion to the judge with to determine good causes and alternative solutions. In other words, instead of dissolution, judge may rule on“alternative and acceptable solutions”. The decision to leave the plaintiff shareholders from the joint-stock company in exchange for the real values is an example of an alternative solution which is also mentioned in the Article. The lawsuit is of particular importance in terms of substantive and civil procedural law. The lawsuit constitutes a legal exception to the principle of allegiance to the claim. The lawsuit is an example which is determined by the law of the title of the plaintiff. The study deals with these aspects of the case of dissolution of the joint-stock company for good cause. In this framework, firstly, the legal nature of the lawsuit of dissolution of the joint-stock company for good cause is evaluated and the parties of the lawsuit were considered within the scope of various possibilities, the claim and the commitment of the claim, the legal procedure to be applied, preliminary injunction and collateral, the burden of proof, alternative solutions, the decisions that can be given at the end of the lawsuits, other expiration situations, the remedies, the litigation costs and lawsuit fees were examined.