Ulusal insan hakları kurumları küresel ağına akreditasyon çerçevesinde Türkiye insan hakları ve eşitlik kurumu incelemesi
A review of the human rights and equality institution of Turkey within the framework of accreditation to global alliance of national human rights institutions
- Tez No: 616792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ulusal insan hakları kurumlarının uluslararası düzeyde oy ve söz sahibi olması için Ulusal İnsan Hakları Kurumları Küresel Ağı'na akredite olması gerekmektedir. Akredite olmanın şartı ise“İnsan Haklarının Geliştirilmesi ve Korunması için Kurulan Ulusal Kurumlara İlişkin İlkeler”ya da sık kullanılan adıyla Paris Prensipleri'ne uyumlu olmaktır. Çalışmanın amacı; Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun mevzuatının ve altyapısının Paris Prensipleri'ni ne kadar karşıladığını incelemektir. İnceleme sırasında Paris Prensipleri ve onun yorumlayıcı araçlarından faydalanılmıştır. Çalışmanın, akreditasyon sürecinde rolü olan her kişi, kurum veya kuruluşa katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
National human rights institutions should be accredited to Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) in order to vote and have a voice at international level. The requirement of being accredited is to be in compliance with the Principles relating to the Status of National Institutions which is commonly used as the Paris Principles. The aim of the study is to examine to what extent the legislation and infrastructure of Human Rights and Equality Institution of Turkey in comply with Paris Principles. The Paris Principles and its interpretative tools are used in the study. It is thought that the study will contribute to every person, institution or organization involved in the accreditation process.