Bir Alevi Bektaşi kasabasında dini tutumlar (Hasandede kasabası örneği)
- Tez No: 61681
- Danışmanlar: PROF. DR. H. MUSA TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Hasandede Alevi-Bektaşi zümresinin dini inanç ve pratiklerinin incelenmesi neticesinde bu zümre üzerindeki karalamaların ve yanlış anlayışların giderilmeye çalışılması amaçlanmıştır. Ayrıca Türklerin Orta Asya'daki İslam öncesi inançlarının günümüzde de Hasandede Alevi-Bektaşi grupları tarafından yaşatılıp yaşatılmadığı araştırılmıştır. Araştırmamız esnasında katılımcı gözlem, mülakat ve anket teknikleri ayrı ayrı veya birlikte kullanılmıştır, özellikle anketlerin uygulanışı esnasında gerekli açıklamalar bizzat araştırmacı tarafından yapılmıştır. Hasandede Alevi-Bektaşi zümresi İslam inanç ve pratiklerini güncel hayatlarında gerektiği gibi uygulamasalar da dinimizin ortaya koyduğu kaidelere soğuk bakmamaktadırlar. Ayrıca bu grup İslam öncesi inanç ve pratiklerini günümüzde de yaşatmaktadırlar. XVI
Özet (Çeviri)
As a result of the investigating the religious faith and practice of the group of Hasandede Alevi-Bektaşi, it has been aimed to remove the accusations and misunderstandings on this group. In addition to this, it has been investigated whether the faiths of Turks in middle Asia before Islam have been kept a live also recently by the group of Hasandede Alevi- Bektaşi. The inquiry tecniques and an interview, a joiner abservation has been aplied seperately or with together during our investigation. Especially during the applying of the inquiries, the necessery explanations have been explained by the investigator in personal. Altough the Hasandede Alevi-Bektaşi group has not applied the islamic faith and practices in their daily life as it reopsired, they have not denied the principals of İslam. Besides, this group today they have also the practices and faith of before İslam kept a live. xvu