İlköğretim 1. 2. ve 3. sınıf Türkçe ders kitaplarının biçimsel özellikleri
The Formats of textbooks used for Turkish courses in the 1, 2 and 3 grades in primary schools
- Tez No: 61680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada ilköğretim (1. 2. ve 3. sınıf) Türkçe ders kitaplarının biçimsel özelliklerine ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin alınması amaçlanmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde ilk olarak problem ortaya konmuş, daha sonra araştırmanın amacı, önemi, sayıltıları, sınırlılıkları ve araştırmada geçen bazı terimlerin tanımlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın yöntemi tanıtılmış, araştırmanın evren ve örneklemlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırma konusu ile ilgili olarak daha önce yapılmış araştırmalara ve yayınlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırma verilerinin analizi sonucu elde edilen bulgulara Beşinci bölümde elde edilen bulgular ışığında sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir. İlköğretim 1. 2. ve 3. sınıf Türkçe ders kitapları : 1. Kullanışlılık Yönünden: Gereken oranda olmamakla birlikte, kısmen uygun nitelikleri taşımaktadır. 2. Resimler Yönünden: Öğrenci seviyesine ve metinlerin içeriğine uygunluk göstermekle birlikte, resimlerle ilgili açıklamalar konusunda yetersizliklerin olduğu söylenebilir. 3. Yazı Büyüklüğü Yönünden: Yazılar büyük oranda sınıf seviyelerine uygun nitelikler taşımaktadır. 4. Ünite ve Ünite Metinlerinin Seçimi Yönünden: ünitelerin ve ünite metinlerinin seçiminde gerekli önem gösterilmediği görülmüştür. 5. Dilbilgisi Yapılarının İşlenişi Yönünden: Gereken oranda olmamakla birlikte dilbilgisi yapılarının işlenişi yoğunluğuna dikkat edildiği söylenebilir. 6. Hedef - Değerlendirme İlişkisi Yönünden: Kitaplarda yer alan alıştırma, değerlendirme ödev gibi düzenlemelerin hedeflere ulaşacak nitelikleri taşımadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims at interviewing the primary school teachers about the from of textbooks used for Turkish courses in the 1st, 2nd, 3rd grades in primary schools. In the first part of this research, the general problems are presented, then the purpose, the importance are explained, the presupposition, and the limits of the research, and the definitions of some terms in the research are given. In the second part, the method of the research is introduced and the environment and samples are explained. In the third part, the other researches and publications that have been completed in this field are presented. In the fourth part, the findings of the analysis of these research data are written. In the fifth part the conclusions that are inferred from these findings and the suggestions related to them are written. These findings related to the textbooks for Turkish courses in the 1st, 2nd and 3rd grades of Primary Schools can be summerized as follows. 1- Practically: The textbooks are handy but the are not perfect. 2- Pictures: They are prepared according to the levels of the students and the content of the text. However it can be said that the explanations below the pictures are not sufficient. 3- Size of type: Size of type is convenient to the level of students. 4- Units and the choice of texts: It has been found out that the units and the text are not selected very carefully. 5- Grammer Points: It can be said that the grammer points are intensively studied but further studies are necessary. 6- Correlations between goals and evaluation : The exercises, drills, questions and assignments in the course books are not arranged well enough to achieve the desired goals.