Ritm ve temponun yürüyüş parametreleri üzerine etkisi
Effects of rhythm and tempo on walking parameters
  1. Tez No: 616830
  2. Yazar: ESRA AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ritm ve temponun yürüyüş parametreleri üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 103 gönüllü, sağlıklı üniversite öğrencisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız ardışık üç ölçümden oluşmaktadır. Birinci ölçümde katılımcılardan herhangi bir işitsel uyarı olmadan yürüme platformu üzerinde yürümeleri istenmiş ve yürüme parametreleri kaydedilmiştir. İkinci ölçümde 130 bpm (beats per minute)-accent 4 değerinde metronom uyarı sesi verilerek yürüme tekrarlanmıştır. Son ölçümde 130 bpm-accent 4 değerinde“rock müzik”türünde bir tempo devam ederken katılımcıların yürümesi istenmiştir ve yürüme parametreleri kaydedilmiştir. Yapılan bu üç farklı yürüme ölçümleri her bir katılımcı için ayrı ayrı kayıt edilmiştir ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Ritm ve temponun, yürüme parametrelerinden; kadans, çift adım uzunluğu, hız, adım uzunluğu, ön ayağın uyguladığı maksimum kuvvet, arka ayağın uyguladığı maksimum kuvvet ve arka ayağın uyguladığı maksimum basınç değerleri üzerinde artış sağladığı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of rhythm and tempo on walking parameters. Method and Materials: This study was carried out on 103 volunteer healthy university students. Our study consists of three consecutive measurements. In the first measurement, participants were asked to walk on the walking platform without any auditory stimulation and the walking parameters were recorded. In the second measurement, the walking was repeated with a metronome sound at 130bpm (beats per minute). In the last measurement, while a tempo of 130 bpm-accent with value 4“rock music”genre was continued, participants were asked to walk, and the walking parameters were recorded. These three walking measurements were recorded separately for each participant and analyzed statistically. Results: It was found that rhythm and tempo, out of walking parameters, increase the values on cadence, double step length, speed, step length, maximum force exerted by the front foot, maximum force exerted by the rear foot, and maximum pressure exerted by the rear foot (p0,05).