Konjenital kalp cerrahisi geçirecek volüm ve basınç yükü olan iki grup hastanın pre-operatif ve post-operatif BNP değerleri ile post-operatif seyir ve mortalite morbidite ilişkisinin araştırılması
The plasma levels of brain natriuretic peptide in congenital heart disease with different types of cardiac load
- Tez No: 616829
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYFİ YALIM YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Brain Natriüretik Peptid (BNP) insan kalbinden salgılanan bir hormondur ve artmış düzeyleri ventrikül yetmezliğini gösterir. Literatürde, özellikle erişkin kardiyak cerrahide yapılan çalışmalarda yüksek BNP düzeylerinin postoperatif kardiyak ve renal fonksiyonlar için risk oluşturduğu bildirilmiştir.(26-35) Konjenital kalp cerrahisinde ise bu konu ile ilgili geniş kapsamlı çalışmalar bulunmamaktadır. Bu çalışmada konjenital kalp cerrahisinde ekstrakorporeal sirkülasyona alınacak, ventriküler volüm ve basınç yüklenmesi olan hastalarda BNP düzeyleri ve yüksek BNP düzeyleri ile mortalite ve morbidite arasında ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla sol-sağ şantlı sağ ventrikül ve sol ventrikül hacim yükü olan grup ile sağ ventrikül basınç yükü olan iki ayrı grup oluşturduk. Her iki grup pre-operatif ve post-operatif 2. ve 24. saatlerde BNP , hemodinamik parametreler ve arteriyal kan gazı verileri kaydedildi. Sonuç olarak iki grup arasında BNP düzeyleri arasında farklılık yoktu. Ancak her iki gruptada pre-operatif BNP düzeylerinin postoperatif BNP düzeylerine göre anlamlı düşük olduğu görülmüştür.Bütün bu verilerle sol-sağ şantlı sağ vetrikül ve sol ventrikül hacim yükü olan grup ile sağ ventrikül basınç yükü olan gruplar arasında postoperatif BNP düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Brain natriuretic peptide (BNP) levels has been described in children with congenital heart defects (CHD) with ventricular pressure and volume overload. However, the impact of pressure or volume overload per se on natriuretic peptide levels has been limited reported. The aim of the study is to determine the plasma BNP levels in children with CHD with right ventricular volume or pressure overload.