Postoperatif ritm bozukluklarının tanı ve tedavisi
  1. Tez No: 60041
  2. Yazar: BİLGEHAN SAVAŞ ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Kliniğimizde 1992-1997 yıllan arasında rastgele seçilmiş 1000 koroner bypass ile 250 kalp kapağı replasmanı ve 100 konjenital kalp defekti tamiri yapılan hastada; postoperatif dönemde gelişen aritmileri retrospektif olarak inceledik. Koroner bypass sonrası 39 hastada VF gelişti. Bunun en önemli nedeni perioperatif Mİ idi (12/39). Postoperatif dönemde gelişen VT ve VPB lerin tedavisinde öncelikle lidokain infüzyonu, sonra propafenone infüzyonu uyguladık ve % 95 başarı sağladık. Koroner bypass sonrasında 303 hastada (%30,3) AF gelişti. Bu AF ataklarının %93'ü taşiaritmi komplet formunda idi. AF; yaşlı (%48), kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan (%74), böbrek yetersizliği olan (%100) hastalarda daha sık görüldü. Postoperatif dönemdeki AFnin nedenleri hakkında en kabul gören hipotez postoperatif 2-6. günlerde sempatik aktivitenin artmış olmasıdır. Erken dönemde p-bloker başladığımız hastalarda AF gelişimi anlamlı ölçüde azaldı (%21,7 ye %14,7). Postoperatif erken dönemde dijitalizasyonun da AF gelişimini azalttığım saptadık (%21,7 ye %11,6). Kapak ameliyatlarından sonra en sık görülen aritmi AF idi. Özellikle preoperatif dönemde de AF olan hastalarda AF nin sinüse dönmesi için uyguladığımız ilaç kombinasyonları arasında anlamlı bir fark saptamadık. Konjenital kalp ameliyatları sonrası gelişen aritmiler ise, hipoksi ve elektrolit imbalansı gibi faktörlere bağlı olarak gelişti ve bunlar düzeltilince aritmiler de kayboldu. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY We retrospectively investigated patients who suffered heart surgery between the years 1992 and 1997. Coronary bypass operation was perfonned to 1000 of the patients, valve replacement and repair performed to 250 of the patients, and repairing operations were performed to 100 of the patients for congenital heart defects. We found ventricular fibrillation attacks in 39 of postbypass patients. Peroperative MI was the most common cause of the VFs (12/39). We routinely infused lidocaine, and propophenone to patients who had WSs and W attacks. Ventricular arrhythmias managed in %95 of patients with these drugs. AF developed in 303 of postbypass patients (303/1000). Tachyarrhythmia complet form was involved %93 of AFs. AF oftenly developed in elderly (%45), chronic obstructive pulmonary diseased (%48 )patients, and chronic renal failured (%100) patients. Increased sympatetic activity is the most common cause of postoperative AFs. AF was lower when p-blocker administrated in early after surgery (14.7% to 21.7). Early digitalisation was also lowered AF development (11.6%). AF was also comnon after valve surgery. We have administiated different drug combinations for keeping sinüs rhythm especially preoperatively AF developed patients, but we have not found any difference. Arrhythmias after repair operations commonly developed seconderly to hipoxy and electrolide imbalance. When these factors eleminated, arrhythmias were spontaneously disappear. 63