Primer hiperparatiroidili hastaların çene kemiklerine ait radyografik bulguların fraktal analiz yöntemi kullanılarak incelenmesi
The investigation of radiographic findings of jaw bones of patients with primary hyperparathyroidism using fractal analysis
  1. Tez No: 616894
  2. Yazar: FURKAN CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN MİLOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Primer Hiperparatiroidili Hastaların Çene Kemiklerine Ait Radyografik Bulguların Fraktal Analiz Yöntemi Kullanılarak İncelenmesi Amaç: Araştımanın temelini primer hiperparatiroidili (pHPT) hasta bireylerin panoramik görüntülerine fraktal analizin uygulanması ve aynı şekilde herhangi bir sistemik hastalığı olmayan ve biyokimya ile hemogram ölçümleri yapılmış her iki grubun fraktal değerleri ile biyokimya parametrelerinin karşılaştırılması oluşturmaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 48 adet pHPT tanısı konmuş hasta grubuna panoramik radyografileri üzerinde box-conting yöntemi kullanılarak ImageJ programı ile fraktal analiz yapılmıştır. Hastaların fraktal boyut (FB) değerleri ile kontrol grubu olan 48 sağlıklı bireyin aynı yöntemle belirlenen FB değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca her iki grubunda son 3 aya ait ortalama biyokimyasal ( PTH, Ca, P, ALP, D vitamini) parametreleri ile FB değerleri Mann Whitney U testi ve Pearson Korelasyon katsayısı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Investigation of Radiographic Findings of Jaw Bones of Patients with Primary Hyperparathyroidism Using Fractal Analysis Aim: Performing fractal analysis to panoramic images of healthy individuals who have not systemic disease including primary hyperparathyroidism (pHPT) which have been measured by biochemistry and hemogram, and to comprehend fractal values and compare all parameters in the same way with the patient group. Materials and Method: In our study, fractal analysis was performed with ImageJ program using box-conting method on panoramic radiographs of 48 patients diagnosed with primary hyperparathyroidism. Fractal dimension (FD) values of the patients and FD values of 48 healthy subjects were compared with the same method.