Çeşitli materyallerle takviye edilmiş cam iyonomer simanların basma dayanımlarının ve aşınma dirençlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of compressive strength and wear resistance of glass ionomer cements reinforced with various materials
  1. Tez No: 616896
  2. Yazar: KÜBRA CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çeşitli Materyallerle Takviye Edilmiş Cam İyonomer Simanların Basma Dayanımlarının ve Aşınma Dirençlerinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı; çeşitli materyallerle takviye edilmiş cam iyonomer simanlarla diğer cam iyonomer siman gruplarını ve kompozit rezin grubunu basma dayanımları ve aşınma dirençleri yönünden değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda her bir grupta 10 adet örnek olmak üzere basma dayanımı ve aşınma direnci için ayrı ayrı 80 adet, toplam da 160 adet örnek hazırlandı. Çalışmamızda kullanılan cam iyonomer simanlar Ionofil U (Voco), Fuji II LC Capsule (GC), Dyract XP (Dentsply Sirona), Equia Forte (GC), Beautifil II (Shofu), Zirconomer Improved (Shofu), Amalgomer CR (Advanced Healthcare Ltd.) ve kompozit rezin olarak Filtek Z250 (3M Espe)'dir. Basma dayanımı için 4 mm çapında ve 6 mm yüksekliğinde silindir şeklinde metal kalıplar kullanılarak örnekler hazırlandı. Basma dayanımları üniversal bir test cihazı Shimadzu Autograph ile 0.5 mm/dk hızında ölçüldü. Aşınma direncinin ölçümü için 15x15x3 mm boyutunda kare şeklinde metal kalıplar kullanılarak örnekler hazırlandı. Örneklerin aşınma deneyleri karşıt hareketli (reciprocating) Bruker – UMT tribometre test cihazında pin-on disk (POD) metodu ile yapıldı. Bu cihaz aynı zaman da sürtünme katsayılarını da ölçmektedir. Oluşan aşınmaların değerlendirilmesinde 3D Optik Profilometre cihazı kullanıldı. Elde edilen değerlerin analizi her grup için ayrı ayrı Kruskal-Wallis testi kullanılarak yapıldı (p˂0,05).
Özet (Çeviri)
of Compressive Strength and Wear Resistance of Glass Ionomer Cements Reinforced with Various Materials Aim: The aim of this study; to evaluate glass ionomer cements reinforced with various materials and other glass ionomer cement groups and composite resin group in terms of compressive strength and wear resistance. Material and Method: In our study, a total of 160 specimens were prepared, with 10 specimens per group and 80 specimens separately for compressive strength and wear resistance. Glass ionomer cements used in our study Ionofil U (Voco), Fuji II LC Capsule (GC), Dyract XP (Dentsply Sirona), Equia Forte (GC), Beautifil II (Shofu), Zirconomer Improved ( Shofu), Amalgomer CR (Advanced Healthcare Ltd.) and the composite resin Filtek Z250 (3M Espe). Samples were prepared for compressive strength by using 4 mm diameter and 6 mm high cylindrical metal molds. Compressive strengths were measured with a universal tester Shimadzu Autograph at a speed of 0.5 mm / min. Samples were prepared by measuring 15x15x3 mm square metal molds for measuring wear resistance. Wear tests of the samples were carried out by using the reciprocating Bruker - UMT tribometer tester with pin-on disk (POD) method. This device also measures the coefficients of friction. 3D Optical Profilometer was used to evaluate the wear. Values from the measurements were analyzed by Kruskal-Wallis test (p˂0.05).