Piroliz yöntemi ile ceviz kabuğundan yakıt üretiminin optimizasyonu
Walnut shell with pyrolysis method optimization of fuel production
  1. Tez No: 616957
  2. Yazar: NEBİ YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte enerji tüketimi artığı için alternatif enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda tarımsal atık maddelerin alternatif enerji kaynağı olarak kullanımı çerçevesinde ceviz kabuğu biyokütle enerji kaynağı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada ceviz kabuğundan piroliz yöntemiyle pirolitik yağ üretim işlemi gerçekleştirilmiştir. Yapılan bir dizi deneysel çalışmalarda, pirolitik yağ üretim veriminde sıcaklık çalışma değeri, ısıtma hızı ve gaz akış hızı etkileri araştırılarak optimizasyon yapılmıştır. Deneylerde ısıtma hızı 10°C/dk, sıcaklığı 400°C, 450°C, 500°C, 550°C değerlerinde azot gaz (N2) akış hızını ise 0,5 L/dk, 1 L/dk, 1,5 L/dk şartları altında gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen pirolitik yağ üretim şartlarının optimizasyonunda en düşük verimin 550°C sıcaklıkta ve 1,5 L/dk gaz akışında olduğu gözlenirken, en iyi verim şartlarının 500°C sıcaklıkta ve 0,5 L/dk azot gazı (N2) akış hızında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the energy consumption increases with the development of technology, the need for alternative energy sources increases day by day. In this context, walnut shells are considered as biomass energy sources within the framework of the use of agricultural waste as an alternative energy source. In this study, pyrolytic oil production process was carried out by using pyrolysis method from walnut shell. In a series of experimental studies, the efficiency of pyrolytic oil production was optimized by considering the effects of working temperature, heating rate and gas flow rate. The experiments were carried out under the conditions of heating rate of 10°C/min, temperature of 400°C, 450°C, 500°C, 550°C and flow rate of Nitrogen gas (N2) of 0.5 L/min, 1 L/min, 1.5 L/min. The lowest efficiency was observed at 550°C and 1.5 L/min gas flow, while the best yield conditions were determined at 500°C and 0.5 L/min nitrogen gas (N2) flow rate in the optimization of the pyrolytic oil production conditions.