Kişisel satış ve kişisel satışta insan kaynağı davranışları
  1. Tez No: 61696
  2. Yazar: EBRU BİLGEBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Kişisel satış, insan kaynaklarına geniş ölçüde istihdam yaratan, son yıllarda üzerinde daha da fazla konuşulmaya başlanan bir satış türüdür. Kişisel satışın başarılı olabilmesi için ilgili insan kaynaklarının - ki bunlar satış elemanları ve müşteriler olarak ele alınmaktadır - kişisel satış sırasındaki ideal davranışlarının nasıl olması gerektiği, çeşitli modellerle, çeşitli stratejilerle, farklı yazarlar tarafından ele alınmıştır. Bu çalışma, kişisel satış kavramına genel olarak bakmanın yanısıra, kişisel satışta kullanılan modellere, en yaygın kullanılan modelin aşamalarına ve kişisel satışta rol oynayan insan kaynaklarının davranışlarına da değinmektedir. Ayrıca kişisel satış yaparak hayatını kazanan insan kaynaklarının özelliklerinin ne olması gerektiğine, satıcıların kendilerinin neler söylediği konusunu da incelemektedir. Robert L. Blake ve Jane Srygley Mouton'ın“Grid, Mükemmel Satışa Giden Yol”isimli kitabından yola çıkılarak hazırlanan araştırma ise, satıcı ve müşterilerinin kişisel satış sırasındaki davranışlarını tespit etmede yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Personal selling which creates wide employment opportunities for human resources, is intensively discussed in recent years. In order to achieve success in personal selling, the ideal behavior of human resources -salesperson and customer- are examined by various authors using different models and strategies. Beside generally explaining personal selling concept, this study also involves the models used, steps of the most preferred model and behaviors of human resources that take pan in personal selling. And the survey conducted on salespeople indicates desired qualifications of human resources who earn their living by personal selling. Also the research based on the book“A Grid Self Analysis for Sales Excellence”by Robert L. Blake and Jane Srygley Mouton, helps to observe strategies of salespeople and customers during personal selling.