Tedarik zinciri performans göstergelerinin bilgi teknolojileri ile uygulaması
Application of supply chain ​​performance indicators with information technologies
  1. Tez No: 673663
  2. Yazar: REFİK DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER AHMET SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüzden 25 sene öncesine kadar her işletmede bilgisayar ve bilgi teknolojilerinin kullanımı az ve çok pahalı olmuştur. Birçok bilgi büyük kalamoza defterlerde elle tutulmuş, insan gücü ile raporları çıkartılarak analizler yapılmıştır. Tedarikçi görüşmeleri sabit olarak tabir ettiğimiz analog telefonlar ile yapılmış, çoğu anlaşma faks makinelerinin kullanılmıştır. Aynı işlem satış işlemleri için de geçerli olmuştur. Yapılan işlerin raporlamaları çoğu zaman el yordamı ile kayıt edilmesinden ötürü bir aya varan gecikmelerle ile çıkartılabilmiştir. İşletmeler performans değerlendirmesinden daha çok, kendi kişisel sonuçlarını bakkal defteri olarak tabir edilen şekilde değerlendirmişlerdir. 10 sene öncesine kadar ise işletmeler bilgisayar ve bilgi teknolojileri kullanımı artmış, birçok veri bilgi sistemlerinde depolanmaya başlanmıştır. İhtiyaca göre önceden belirlenmiş raporlar ortaya çıkartılarak analizler aydan daha kısa sürelere indirgenmiş şekilde çıkartılmaya başlanmıştır. Ağırlıklı satın alma ve satış işlemleri faks, telefon ile yoluyla yapılmakta iken internet olanakları artmış, işler daha kolaylaşmıştı. Kullanılmış olan telefonlar, fakslar artık mobil cihazlara dönüşmüş, bu cihazlar bu dönemde sadece ses ve SMS aktarımı yapabilmişlerdir. Veriye ulaşım kolaylaşmaya başladığı için bazı performans değerlendirmeleri ölçülmeye başlanmıştır. Örneğin satışta ciro hedeflerinin verilmesi, üretim planlaması gibi hedefler verilip sonuçları değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. ERP uygulamaları da bu dönemde kullanımları artmaya başlamıştır. Günümüze gelene kadar birçok bilgi teknolojileri alanında gelişme ve ilerlemeler sağlanmıştır. Bu süreçte de bilgi teknolojilerinden faydalanarak, toplanmış ve kaydedilmiş verilerin hızlı analizleri yapılarak performans ölçümleri yapılmaya başlanmıştır. Bu süreçte bilgiye ne kadar hızlı ulaşılmaya başlandıysa küresel rekabette o kadar hız kazanmıştır. Ticaretin, üretimin, lojistiğin, satın almaların ve satışların küreselleştiği ortamda işletmeler de duruma ayak uydurabilmek için bilgi teknolojilerinden her ortamda yararlanma yoluna gitmeye başlamıştır. Çalışmamda özellikle mevcut işletmelerin tedarik zinciri ve faaliyetlerinde nasıl bilgi teknolojilerinin kullanıldığı araştırılmıştır. Süreç ilgili işletmenin ilgili birimleri ve yöneticileri ile gözlemlenmiş, raporları incelenmiştir. Bu faaliyetlerin sonucu hangi performanslara göre değerlendirilerek işletme faaliyetlerine yön verildiği devamında araştırılarak, işletmeler için gelecekte nasıl hareket etmeleri gerekebileceği önerilerinde bulunulmuştur. Sonuçlar ilgili işletmenin bölümler ve yöneticileri ile de paylaşılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde bilgi teknolojileri ve gelişmeleri değerlendirilmiştir. Günümüz kullanılan bilgi teknolojiler incelenmiş, kullanım alanları değerlendirilmiştir. İkinci bölümünde tedarik zinciri yönetiminde bilgi teknolojilerinin nasıl kullanıldığı araştırılmıştır. Üçüncü bölümdeyse ise performans nedir, ne için ihtiyaç duyulur, tedarik zinciri ve bilgi teknolojileri açısından kullanımı değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise bir işletmede tedarik zinciri performans göstergeleri bilgi teknolojileri ile nasıl uygulandığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Until 25 years ago, the use of computers and information technologies in every business was low and very expensive. A lot of information was kept by hand in large squid notebooks, and analyzes were made by making reports with human power. Supplier negotiations were made with analog phones, which we call fixed, and fax machines were used in most agreements. The same process was also valid for sales transactions. The reports of the works performed were often produced with a delay of up to one month due to the manual recording. Businesses evaluated their personal results in the so-called grocery book rather than performance evaluation. Until 10 years ago, the use of computers and information technologies in enterprises increased, and many data began to be stored in information systems. Predetermined reports were produced according to the needs, and analyzes were started to be produced in a shorter time than a month. While mainly purchasing and selling transactions were done via fax and telephone, internet opportunities increased and things became easier. Telephones and faxes that were used have now turned into mobile devices, and these devices could only transmit voice and SMS in this period. Some performance evaluations have begun to be measured, as data access has become easier. For example, targets such as sales turnover targets and production planning were given and the results were evaluated. ERP applications also started to be used in this period. Until today, many developments and advances have been made in the field of information technologies. In this process, performance measurements were started by making rapid analysis of the collected and recorded data by making use of information technologies. In this process, the faster the information began to be accessed, the faster it gained in global competition. In an environment where trade, production, logistics, purchasing and sales are globalized, businesses have started to benefit from information technologies in every environment in order to keep up with the situation.