Marulda (Lactuca sativa l. var. crispa) organik gübrelerin verim ve kaliteye etkisi
Effect of organic fertilizers on yield and quality on lettuce (Lactuca sativa l. var. crispa)
  1. Tez No: 616980
  2. Yazar: ALİ GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATNAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, 2013-2014 sonbahar üretim sezonunda Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait ısıtmasız plastik sera ve laboratuvarlarında yürütülmüştür. Çalışmada Fırtına, Olenka ve Campania marul çeşitleri iki farklı organik gübrenin 0, 250, 500, 1000 ve 2000 kg/da dozları ilave edilen torf perlit (3:1) karışımda yetiştirilmiştir. Çalışmada yetiştiricilik 75*16*14 cm ebatlarındaki plastik saksılarda yapılmıştır. Deneme 3 tekerrürlü tesadüf parselleri deneme deseninde kurulmuş, her bir yetiştirme saksı parsel kabul edilmiştir. Marul fideleri 10.10.2013 tarihinde dikilmiş, hasat 20.12.2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Hasat edilen bitkilerde verim, yaprak sayısı, yaprak boyu, yaprak eni, kök uzunluğu, kök gelişim değeri, yaprak kuru ağırlığı, kök kuru ağırlığı, bitki yüksekliği, bitki eni, klorofil değeri, L renk değeri, yaprak kroma değeri ve yaprak hue açı değeri belirlenmiştir. Bitki verim değerlerinde Ekofert gübresi daha yüksek değerler verirken, 2000 kg/da dozunda 233.15 g/bitki ile en yüksek verim elde edilmiştir. Ekofert gübresi verim, yaprak sayısı, yaprak boyu, bitki yüksekliği ve bitki eni değerlerinde daha yüksek değerler vermiştir. Ergivit gübresi kuru ağırlık değerlerini arttırmıştır. Fırtına çeşidi verim, yaprak sayısı, yaprak L değeri, Kroma değerleri bakımından, Olenka çeşidi ise yaprak boyu, kök boyu, kök gelişim değeri, yaprak kuru ağırlığı, kök kuru ağırlığı, bitki yüksekliği, klorofil değeri ve yaprak hue açı değeri bakımından üstün bulunmuştur. Organik gübre çeşidine ve dozuna göre kalite parametlerinde etkiler farklı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the non-heated plastic greenhouses and laboratories of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Ordu University in 2013-2014 autumn production season. Fırtına, Olenka and Campania lettuce varieties were grown in peat perlite mixture (3: 1) of 0, 250, 500, 1000 and 2000 kg/da doses of two different organic manure. In the study, 75*16*14 cm in size made of plastic pots was used. The experiment was established as a randomized plot design with 3 replications and each cultivation pot was accepted as a parcel. Lettuce seedlings were planted on 10.10.2013, harvesting was performed on 20.12.2013. Yield, number of leaves, leaf length, leaf width, root length, root growth value, leaf dry weight, root dry weight, plant height, plant width, chlorophyll value, L color value, leaf chroma value and leaf hue angle value of harvested plants was determined. Ekofert manure yielded higher values at plant yield and it was obtained with 233.15 g/plant at 2000 kg/da dose. Ekofert fertilizer yielded higher values in yield, number of leaves, leaf height, plant height and plant width. Ergivit fertilizer increased dry weight values. Fırtına variety gave high values in terms of yield, number of leaves, leaf L value and leaf chroma values, Olenka variety was superior for leaf length, root height, root growth value, leaf dry weight, root dry weight, plant height, chlorophyll value and leaf hue angle value. Effects on quality parameters were different according to organic fertilizer type and dose.