Karadere Vadisi florası (Düzce – Bolu)
Flora of Karadere Valley (Duzce- Bolu)
  1. Tez No: 617029
  2. Yazar: YAVUZ ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma Karadere Vadisi (Düzce-Bolu) florasının belirlenmesi adlı bu çalışma 2017-2018 yılları arasında Batı Karadeniz Bölgesi'nin bitki çeşitliliğine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile gelecekte yazılacak olan Düzce florasına katkıda bulunması, endemik türlerin belirlenmesi, A3 karesi için yeni kayıtların bulunması amaçlanmıştır. Karadere Vadisi, Anadolu'nun Batı Karadeniz Bölgesinde; Düzce ve Bolu illeri sınırlarının içerisinde yer almaktadır. Köroğlu Dağları'nın kuzey tarafında yer alan proje alanı Yığılca (Düzce) Kırık Köyü'nün kuzey batısından başlayarak Bolu'nun güney batısında bulunan Gurbet Kayası'na kadar uzanan dikdörtgen şeklinde bir alanı kapsar ve deniz seviyesinden yükseklik 250 m ile 1950 m arasında değişmektedir. Araştırma Alanı, P.H.Davis'in kare sistemine göre A3 karesinde yer almaktadır. Alan, Avrupa-Sibirya ve Akdeniz Fitocoğrafik bölgelerin etkisi altındadır. Karadere Vadisi'nin güney kısımlarında Batı Karadeniz'den İç Anadolu'ya doğru step geçişinde İran-Turan etkisi de görülmektedir. Çalışma sonucunda alanda 77 familya, 243 cins altında toplam 392 takson teşhis edilmiştir. 14 bitki taksonu endemik olup, endemizm oranı %3,6'dir. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; %30 Avrupa-Sibirya, %9,7 Akdeniz, %2,1 Iran-Turan, %58 Geniş yayılışlı ve bilinmeyen şeklindedir. Raunkier'in hayat formlarına dağılımı ile % 16,3 Fanerofit, %5.6 Kamafit, % 45,4 Hemikriptofit, %14,8 Geofit, %0,6 Higrofit, %12,5 Terofitlerden oluşmaktadır. Toplanan örnekler Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu'nda saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the flora of the area around Karadere Valley (Düzce-Bolu) and has been carried out between 2017 and 2018 for the contributing plan biodiversity of Western Black Sea Region. Karadere Vadisi is located on Düzce and Bolu districts in the Western Black Sea region of Anatolia . Research area through in a north-east from Kırık Village of Yığılca (Düzce) to south-west direction of Gurbet Kayası in Bolu and is somewhat rectangular shape in between 250 and 1950 m elevation above the sea level. The research area is in the A3 grid square by considering categorization of P.H.Davis. The study area is under the influences of Euro-Siberian and Mediterranean phytogeographic regions. Also, southern boundary of Karadere Vadisi range of the Irano-Turanain flora region, because of it has been to the transition area of steppe in western Black Sea Region of inner Anatolia. With these objectives, we expect to contribute to the Flora of Duzce and to determine the endemic species, new records for the A3 grid square. At the end of this study 77 families, 243 genera and 392 taxa were identified. Endemism is % 3,6 and included 14 endemic taxa. The distribution of the taxa according to the phytogeographical regions was as follows: 118 taxa (30%) Euro- Siberian, 38 taxa (9.7 %) Mediterranean, 8 taxa (2.1 %) Irano-Turanian. The rates of wide spreaded and phytogeographically unknown taxa are 228 ( 58.0 %). The plant life froms of Raunkiaer systems are 68 taxa (% 16.3 ) Phanerophytes, 22 taxa (% 5,6) Chamaephytes, 178 taxa (% 45,4) Hemicryptophytes, 58 taxa (% 14.8) Geophytes, 2 taxa (%0,6) Hygrophytes and 49 taxa (% 12.5) Therophytes. The collected specimens were stoned in the Herbarium of Düzce Üniversity Faculty of Forestry ( DUOF ).