Ege ve Akdeniz bölgeleri'nden örneklenen Ceratitis capitata (Akdeniz meyve sineği) populasyonlarında genetik çeşitliliğin ND4, tRNA-His ve ND5 genlerinin kısmi baz dizi analizi yardımı ile belirlenmesi
Determination of genetic variation by partially sequencing the mitochondrial ND4, tRNA-His And ND5 genes i̇n ceratitis capitata (Mediterranean fruit fly) populations collcted from Aegean and Mediterranean regions
- Tez No: 617034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VATAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Akdeniz Meyve Sineği [Ceratitis capitata Wied. (Diptera: Tephritidae)] dünya üzerinde geniş dağılım gösteren, polifag bir zararlı olup ülkemizde de başta turunçgiller olmak üzere bir çok meyve türünde önemli zararlar vermektedir. Meyvedeki esas zarar organizmanın larvası tarafından meydana getirilir. Ülkemizde de geniş bir dağılıma sahip olan bu zararlıya ait populasyonların genetik yapılarının anlaşılmasına yönelik çalışmalar ise oldukça azdır. Yapılan bu çalışmada ülkemizin en önemli meyve yetiştiricilik alanları olan Akdeniz ve Ege Bölgeler'inden toplanmış Akdeniz Meyve Sineği populasyonlarına ait örneklerde, genetik çeşitlilik mitokondriyal DNA tarafından kodlanan ND4, tRNA-His ve ND5, genlerinin yüksek polimorfizm gösteren bölgelerinin kısmi baz dizi analizinin yapılması sureti ile belirlenmiştir. Sonuçlarımız ülkemize ait toplam 6 adet haplotipin bulunduğunu ve haplotiplerden H1'in ise ülkemiz Akdeniz Meyve Sineği populasyonlarında çok yüksek sıklıkta ve yaygın olarak bulunduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra ülkemizde bu organizmaya ait populasyonların düşük bir genetik çeşitliliğe ve genetik farklılaşmaya sahip olduğu da gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarımız bu organizmaya ait İran ve Türkiye populasyonlarının birbirlerine genetik olarak yakın olduğunu göstermiştir ki bu durum İran populasyonlarının orijininin ülkemiz olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Mediterranean fruit fly [Ceratitis capitata Wied. (Diptera: Tephritidae)], an extremely polyphagous species, is distributed over the world. It attacks a range of cultivated fruits, particularly citrus, and some fruiting vegetables. The damage is caused by the larvae of this fly, which feed on the mesocarp of the fruits. Despite the widespread presence and considerable economic importance of Mediterranean fruit fly little or no information is available about their population structure. The basic aim of this study was to examine the overall genetic structure of Ceratitis capitata populations from Aegean and Mediterranean regions of Turkey that are known for intensive fruit production. Analyses centered on a highly variable section of mitochondrial DNA that have been previously used to reveal genetic structure and diversity of Ceratitis capitata populations. The segment includes partial regions of ND4, tRNA-His, and ND5 genes. A total of 6 haplotypes were detected and haplotype H1 was shared by all populations. Furthermore, the results showed that the Turkish Mediterranean fruit fly populations are characterized by relatively low levels of genetic diversity and limited population differentiation. In addition, results indicated a close genetic relationship between Turkish and Iranian populations which suggest that Ceratitis capitata was introduced to Iran from Turkey.