Karate-do sporcularının kişilik özelliklerine göre liderlik gücü algılarının incelenmesi
Review of leadership power perceptions based on the personality characteristics of karate-do athletes
- Tez No: 617044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada amaç, Karate-Do sporcularının kişilik özelliklerine göre liderlik gücü algılarının incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Türkiye Karate Federasyonuna bağlı, lisanslı,18 yaş ve üzeri milli sporcular (A-B-C), örneklemini ise tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilmiş 149 sporcu oluşturmaktadır. Araştırma, liderlik gücü algıları ölçeği, kişilik özellikleri ölçeği ve demografik özelliklerle ilgili sorular ve 18 yaş ve üzeri sporcularla sınırlı kalmıştır. Çalışmada; Konter (2008) tarafından Wann, Metcalf, Brewer ve Whiteside'dan (2000) uyarlamış olan Sporda Liderlik Gücü Ölçeği-Diğer (SLGÖ-D: Sporcu Formu) ve Bacanlı, İlhan ve Aslan (2009) tarafından geliştirilen Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi (SDKT) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı ile incelenmiştir ve ANOVA, Mann-Whitney U testi, Korelasyon analizi gibi testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective in this study is to analyse the leadership power perceptions based on the personality characteristics of karate-do athletes. The population of the research consists of licensed, national athletes above 18 (A-B-C) under Turkish Karate Federation and the samples are made of 149 athletes selected via random sampling. The research has been limited to the scale of leadership power perception, the scale of personal characteristics as well as the questions regarding the demographic characteristics and the athletes at the age of 18 and above. In the study, the Scale of Leadership Power in Sports-Other (SLGÖ-D: Sportsman Form), adapted by Konter (2008) from Wann, Metcalf, Brewer and Whiteside (2000) and the Personality Test Based on Attributes (SDKT), developed by Bacanlı, İlhan and Aslan (2009) have been used as a means of data collection. The data has been analysed by SPSS package program and the tests such as ANOVA, Mann-Whitney U test and Correlation analysis have been performed.