İş sağlığı ve güvenliğinin iş doyumuna etkisi: Hemşirelerin görüşleri
The effect of the occupational health and safety to the job satisfaction: Opinions of nurses
- Tez No: 617045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde toplumsal yaşamda meydana gelen değişimler, iş yaşamında da değişikliklere yol açmıştır. Bu değişiklikler, yönetim anlayışında da farklılıkları beraberinde getirmiştir. Modern yönetim anlayışı olarak adlandırabileceğimiz bu farklılık da çalışanların iş doyum düzeyini yükseltmek önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü iş doyumu, çalışanların performansını etkileyen önemli bir faktördür. Çalışanların iş doyum düzeyinin yüksek olmasının, verimliliği ve başarı düzeyini artırdığı bilinmektedir. Çalışanların iş doyum düzeyini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin Aksaray ilinde iki kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin iş doyum düzeyine iş sağlığı ve güvenliğinin etkisi incelenmiştir. Araştırmaya gönüllü olarak katılan 186 hemşire dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Minnesota İş Doyum Ölçeği ile İş Sağlığı ve Güvenliğinin İş Doyumuna Etkisi Anketi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde; betimsel istatistikler ile korelasyon ve regresyon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda; hemşirelerin içsel doyumları ile genel iş doyumlarının orta, dışsal doyumlarının ise düşük seviyede olduğu, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili konuların hemşirelerin iş doyumlarını 'orta' düzeyde etkilediği/etkileyeceği görüşünde oldukları ve bu görüşe sahip hemşirelerin, diğer seviyeler için görüş bildirenlere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The changes that have taken place in social life nowadays have caused changes in occupational life as well. These changes have brought differences in management mentality along with themselves. Increasing the job satisfaction degree of the employees in this difference which could be called as modern manner of rule, have taken an important place. Because job satisfaction is an important element which effects the performance of the workers. It is known that having a high job satisfaction degree increases the productivity and success level. There are many elements which effect the job satisfaction degree of the employees. In this study, the effect of the occupational health and safety to the job satisfaction degree of the nurses which work in Aksaray a city of Turkey is investigated. 186 volunteer nurses were included to the study. As information gathering tool in the study, Minnesota job satisfaction scale, the survey of effect of work health and safety to the working satisfaction were used. At the end of the study, it was understood that the intrinsic and overall satisfactions of the nurses are in intermediate level, and external satisfactions are in underpresent; the nurses have the common opinion that the topics such as job safety and safety have/will effect in 'medium level' of the working satisfactions of the nurses and the it was realized that the nurses which have this opinion are more than the ones who presented their opinion about the other levels.