Sarı prenses balığı (Labidochromis caeruleus fryer, 1956) anaçlarının erkek bal arısı larvası (Apilarnil) ile beslenmesinin üreme performansı ve vücut kompozisyonuna etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of nourishment with drone bee larvae (Apilarnil) on the reproductive performance and body composition of blue streak hap broodstocks (Labidochromis caeruleus fryer, 1956)
- Tez No: 617067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Ziraat, Fisheries Technology, Aquatic Products, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, sarı prenses balığı (Labidochromis caeruleus Fryer, 1956) anaçlarının erkek bal arısı larvası (apilarnil) ile beslenmesinin üreme performansı ve vücut kompozisyonuna etkileri araştırılmıştır. İki aşamadan oluşan araştırmada, birinci aşamada (30 gün); ortalama canlı ağırlığı 3.62±0.05 g olan dişi ve erkek balıklar akvaryumlara ayrı ayrı koyulmuştur. 1. ve 2. gruplar (KD ve KE) deneme süresince günde üç kez olmak üzere kuru yemle beslenmiştir. 3. ve 4. gruplar (AD ve AE) ise iki öğün kuru yemin yanında 3. öğün olarak apilarnil ile beslenerek, denemenin ikinci aşaması için performans kazandırılmıştır. İkinci aşamada (60 gün); gruplar KD+KE, KD+AE, AD+KE ve AD+AE şeklinde dişi ve erkek balıklar bir araya koyularak oluşturulmuştur. Bu aşamada tüm gruplara sadece kuru yem verilmiştir. 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of nourishment with apilarnil on the reproductive performance and body composition of blue streak hap broodstocks (Labidochromis caeruleus Fryer, 1956) were examined. In the first part (30 days) of the study, female and male fish of which average live weight was 3.62±0.05 g were put into aquariums separately. 1st and 2nd groups (KD and KE) were fed with dry fodder as three times a day during the experiment. 3rd and 4th groups (AD and AE) were acquired performance for the second part of the experiment by being fed with drone bee larvae (apilarnil) as the 3rd meal accompanied by two dry fodder meals. In the second part (60 days), the groups were formed by putting the male and female fish together as KD+KE, KD+AE, AD+KE, and AD+AE. In this process, all of the groups were fed only with dry fodder.