Veronica L. (Plantaginaceae) cinsine ait bazı taksonların polen morfolojileri
Pollen morphology of the some taxa belonging to Veronica L. (Plantaginaceae)
  1. Tez No: 617066
  2. Yazar: SEDAT KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Plantaginacae familyasından Veronica L. (Plantaginaceae) cinsine ait V. bozakmanii M.A.Fisch., V. triphyllos L., V. persica Poir., V. triloba Opiz, V. anagallis-aquatica L., V. oxycarpa Boiss., V. cinerea Boiss. & Balansa, V. macrostachya Vahl. subsp. mardinensis (Bornm.) M.A.Fisch., V. orientalis Miller subsp. orientalis, V. orientalis L. subsp. nimrodi (Richt. ex Stapf) M.A.Fisch. taksonlarının palinolojik özellikleri açısından incelenmiştir. Bu taksonlara ait örnekler yapılan arazi çalışmalarında toplanmıştır. Bu cinse ait taksonlar LM ve SEM kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda polen tektat, polen şekillerinin subprolat prolat olması ve simetrinin heteropolar olması gibi bazı özellikler bulunmuştur. Ayrıca apertür gibi trikolpat SEM mikrofotoğrafları da ormentasyon yapılarının retikulat, striat-mikroretikulat ve skabrat-perforat olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the genus Veronica L. (Plantaginaceae) from the Plantaginacae family V. bozakmanii M.A.Fisch., V. triphyllos L., V. persica Poir., V. triloba Opiz, V. anagallis-aquatica L., V. oxycarpa Boiss., V. cinerea Boiss. & Balansa., V. macrostachya Vahl. subsp. mardinensis (Bornm.) M.A.Fisch., V. orientalis Miller subsp. orientalis, V. orientalis L. subsp. nimrodi (Richt. ex Stapf) M.A.Fisch taxa were investigated in terms of palynological features. The specimens of this taxa were collected during the field surveys were investigated using Light Microscope (LM) and Scanning Electron Microscope (SEM). As a result of this study some common traits of the taxa found out such as polen tectate, the pollen shapes being subprolate, prolate and the symmetry being heteropolar. Also, the type of the aperture is tricolpate. The SEM microphotographs shows that the ornamentations are reticulate, striate-microreticulate and scabrate-perforate.