Tek eksenli güneş takip sistemi veriminin Erzurum koşullarında belirlenmesi
Determination of single axis solar tracking system in Erzurum conditions
  1. Tez No: 617084
  2. Yazar: İLKNUR ELTAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AKKAYA OY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Fotovoltaik sistemlerin verimi, güneş ışınımı, ortam sıcaklığı, bulutluluk oranı, rüzgar hızı ve rüzgar şiddeti gibi değerlere göre değişmektedir. Sistemin verimini etkileyen unsurlardan en önemlisi ise güneşin anlık konumuna göre oluşan güneş ışınımı değeridir. Güneşin bulunduğu konum, zamana bağlı olarak değişim göstermektedir. Dolayısıyla sabit olarak duran fotovoltaik paneller güneşten yeterince faydalanamamaktadır. Güneş takip sistemleri, güneşin konumuna göre fotovoltaik panelin eğiminin ve yönünün ayarlanması sonucu elde edilen verimi arttıran sistemlerdir. Bu çalışmada; Erzurum İli koşullarında güneş enerjisinden yüksek verim alınabilmesi adına tek eksenli güneş takip sistemi veriminin sabit sisteme göre verimlilik artışı karşılaştırılmıştır. Aynı gün ve konumda yapılan ölçümlerde biri 10 watt gücünde doğu-batı yönüne hareket eden tek eksenli güneş takip sistemi ile diğeri ise 10 watt gücünde sabit eksenli güneş paneli kullanılmıştır. Bu sistemlerin güçleri kıyaslanmış ve sonuçlar incelenmiştir. Tek eksenli takip sistemi özellikle sabah ve akşam saatlerinde %15.57'lere varan oranda verim artışı sergilemiştir. Yılın büyük bir dönemi havanın soğuk ve gökyüzünün açık olduğu Erzurum'da güneş enerjisinden en verimli şekilde yararlanılabilmesi adına takip sistemi kullanılması teşvik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The efficiency of photovoltaic sistems varies according to values such as solar radiation, ambient temperature, cloudiness ratio, wind speed and wind strength. The most important factor affecting the efficiency of the sistem is the solar radiation value that occurs according to the instantaneous position of the sun. The position of the sun varies with time. Therefore, the fixed photovoltaic panels can't get efficiency enough from the sun.Solar tracking sistems are the sistems that increase the efficiency obtained by adjusting the inclination and direction of the photovoltaic panel according to the position of the sun. In order to obtain high efficiency from solar energy in Erzurum province, efficiency increase of uniaxial solar tracking sistem efficiency compared to fixed sistem was compared. On the same day and position, one 10-watt single-axis solar tracking sistem moving east-west direction and the other 10-watt fixed-axis solar panel were used. The power of these sistems were compared and the results were examined. The single axis tracking sistem showed an increase in yields up to 15.57% especially in the evening and morning hours.İn Erzurum, this system is encouraged for the most efficient use of solar energy.