Bazalt lifi kullanımının betonun mekanik özeliklerine ve korozyon dayanıklılığına etkisi
The effect of basalt fiber usage on mechanical properties and corrosion durability of concrete
- Tez No: 617086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Beton gibi çimento esaslı malzemelerin çekme dayanımları düşüktür. Bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için betona doğal veya sentetik bazlı lifler ilave edilir. Betona liflerin ilave edilmesi ile genellikle çimento matrisinde oluşan çatlakların kontrolsüz bir şekilde ilerlemesi önlenir. Yapılan tez çalışmasında, bazalt lifi kullanımının betonun mekanik özeliklerine ve beton içerisindeki donatının korozyon performansına etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada kontrol karışımı ve % 1, 2, 3 oranlarında bazalt lif katkılı karışım yapılarak beton numuneleri üretilmiştir. Ayrıca betonun dayanıklılık özeliklerini belirlemek için donatılı beton numuneleri üretilmiştir. Mekanik, fiziksel ve dayanıklılık deneylerine tabi tutulacak beton numuneleri standart kür ortamında (su kürü) küre tabi tutulmuştur. Beton numuneler üzerinde fiziksel olarak birim ağırlık, ultrases geçiş hızı deneyi mekanik olarak yüzey sertliği, yarmada-çekme, basınç, eğilme deneyi dayanıklılık olarak ise elektriksel direnç, hızlı klorür geçirimliliği deneyleri yapılmıştır. Donatılı beton numuneleri üzerinde ise hızlandırılmış korozyon ve yarı hücre potansiyeli deneyi yapılmıştır. Çalışmada üretilen kontrol ve bazalt lif katkılı beton serilerinin korozyon etkisi altında meydana gelen değişimler ile mekanik ve fiziksel özeliklerindeki değişimler incelenmiştir. Beton karışımında bazalt liflerin kullanılması, korozyon dayanıklılığını bir miktar artırdığı görülmüştür. Ayrıca bazalt liflerinin beton karışımında kullanılması ile referans betona göre eğilme ve yarmada çekme dayanımlarında önemli artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tensile strength of cement-based materials such as concrete is low. Natural or synthetic fibers are added to the concrete to eliminate this negative effect. By adding the fibers to the concrete, the uncontrolled progression of the cracks in the cement matrix is generally prevented. In this thesis, it is aimed to investigate the effects of basalt fiber use on the mechanical properties of concrete and the corrosion performance of the reinforcement in the concrete. In this study, concrete samples were produced by making control mixture and 1, 2, 3 % basalt fiber blended mixture. In addition, reinforced concrete samples were produced to determine the strength properties of concrete. Concrete samples to be subjected to mechanical, physical and durability experiments were cured in standard curing environment (water curing).Unit weight and ultrasonic pulse velocity experiment from physical experiments, surface hardness, splitting-tensile, compression, flexural strength experiment from mechanical experiments and electrical resistance and rapid electrical resistance and rapid chloride permeability experiments were performed on concrete samples. Accelerated corrosion and half cell potential experiement were performed on reinforced concrete samples. In the study, the changes occurring under the influence of corrosion of the control and basalt fiber reinforced concrete series produced and the changes in their mechanical and physical properties were examined. The use of basalt fibers in the concrete mix has been shown to slightly improve corrosion resistance. In addition, with the use of basalt fibers in the concrete mixture, a significant increase in bending and tensile strengths was observed compared to reference concrete.