Keçe-mantar-kevlar malzemelerinden oluşan kompozitin 9mm tabanca mermisine karşı mukavemeti
Resistance of composite which contain 'Kevlar, cork, felt'against 9mm bullet
  1. Tez No: 617106
  2. Yazar: TAMER KÖŞÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA TAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sivil ve askeri uygulamalarda tam balistik koruma sağlayan ve mümkün olan en düşük ağırlıktaki zırhı seçebilmek için mühendislik malzemelerinin balistik başarımlarının bilinmesi oldukça önemlidir. Son dönemlerde hızla yaygınlaşan bor teknolojisi balistik koruma alanında en üst sıradadır. Balistik malzemeler güvenlik güçlerinin yanı sıra kaza önleme alanlarında da yaygın kullanılmaktadır. Bu çalışmada, balistik koruyucu malzemelerin kullanım alanları, zırh çeşitleri, kompozit malzemeler ve çeşitleri, balistik ve çarpma konuları hakkında bilgiler verilmiş, aynı zamanda çeşitli deneyler ile Keçe-Mantar-Kevlar malzemelerinden oluşan kompozitin 9mmlik tabanca mermisine karşı mukavemeti gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Civilian and military applications, and provides full ballistic protection of engineering materials in order to choose the lowest possible weight ballistic armor is important to know the achievements. At the last years, in the ballistic protection area, rapidly spreading boron technology is at the top level. Ballistic materials are in widely used at security forces and accident protection areas. In this work, information about the usage areas of ballistics protective materials,armor types, composite materials and types, ballistics and impact issues are given basides various experiments were carried out against the 9mm gun bullet, the composite consisting of Felt-Mushroom-Kevlar materials.