Ofis çalışanlarında ergonominin yaşam kalitesine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of ergonomics on the quality of life in office employees
  1. Tez No: 617105
  2. Yazar: SABRULLAH YAZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Avrupa iş sağlığı ve güvenliği ajansının en son yayınlamış olduğu raporda iş hayatını ve çalışanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen en önemli sorunlarından biri ise ergonomik risklere bağlı olarak ortaya çıkan kas iskelet sistemi hastalıkları (KİSH) dır. Türkiye istatistik Kurumu verilerine göre iş yerlerinde ofis çalışanlarında bilgisayar kullananların sayısı %92,3'e ulaşmıştır, bu artışla birlikte kullanıcılarda kas ve iskelet sisteminde rahatsızlıklar meydana geldiği görülmüştür. Bu çalışmanın amacı ofis çalışanlarında ergonominin yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada Kartal Belediyesi ek hizmet binasında yaşları 18-53 arasında değişen 40 personele anket uygulanmıştır. Yaşam kalitesi için 'Yaşam Kalite Ölçeği Kısa Form' (Short Form 36-SF 36), Duruş analizleri için REBA anketi ve ortamın ergonomik olarak değerlendirmesi için Bilgisayar İş İstasyonu Değerlendirme Formu (OSHA) kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki ortalama arasındaki farklılıkları belirlemek için t-test kullanılmıştır. Çalışma ortamlarının ergonomik olarak değerlendirilmesi için kullanılan OSHA sonucu 30 bulunmuştur. REBA skoru 2 veya 3 olarak bulunanlar katılımcıların %37,5'ini oluşturmaktadır. REBA skoru 4 ile 7 olarak bulunanlar katılanların %62,5'ini oluşturmaktadır. Çalışanların fiziksel fonksiyon ortalaması %84,575 , sosyal işlevsellik ortalaması %75, ruhsal sağlık ortalaması %69, fiziksel rol güçlüğü ortalaması %80,875, emosyonel rol güçlüğü ortalaması %81,562, enerji/canlılık/vitalite ortalaması %64,300, vücut ağrısı ortalaması %77,312 ve genel sağlık ortalaması %69,075 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada, ofis ortamının ergonomik olarak tasarlanmış olduğu ve çalışanların yaşam kalitelerinin genel olarak yüksek olduğu görülmüştür. Çalışanların kas iskelet sistemi kaynaklı rahatsızlıklarında ve yaşam kalitelerinde sadece ofis ortamının ergonomisinin etkili olmadığı söylenilebilir, ergonomi eğitimleri ve fiziksel aktivitenin artırılması ile yaşam kaliteleri artırılabilir.
Özet (Çeviri)
In the latest report published by the European Occupational Health and Safety Agency, one of the most important problems that adversely affect the business life and the quality of life of the employees is musculoskeletal diseases (MSDs) that occur due to ergonomic risks. According to Turkish Statistical Institute data, the number of office workers using computers at work has reached 92.3%, with this increase, some discomforts on users and skeletal muscle have been shown to occur. The aim of this study is to investigate the effect of ergonomics on quality of life in office workers. In this study, a questionnaire was applied to 40 personnel, aged between 18-53, in the additional service building of Kartal Municipality. 'Life Form Short Scale' (Short Form 36-SF 36) was used for quality of life, REBA questionnaire was used for posture analysis and Computer Workstation Evaluation Form (OSHA) was used for ergonomic evaluation of the environment. In the analysis of the data, t-test was used to determine the differences between the two means. OSHA results used for ergonomic evaluation of work environments were found 30. Those with a REBA score of 2 or 3 make up 37.5% of the participants. Those with a REBA score of 4 to 7 make up 62.5% of the participants. The average of physical function of the employees is 84.575%, the average of social functionality is 75%, the average of mental health is 69%, the average of physical role difficulty is 80.875%, the average of emotional role difficulty is 81.562%, the average of energy / vitality / vitality is 64.300%, the average of body pain is 77.312% and the average of general health was found to be 69,075%. As a result, in this study it was observed that the office environment was ergonomically designed and the quality of life of the employees was generally high. It can be concluded that the ergonomics of the office environment is not only effective in the discomfort and quality of life caused by the musculoskeletal system of employees, and their quality of life can be increased by increasing their ergonomic training and physical activity.