Bir metal fabrikasında çalışan işçiler üzerinde stres-özsaygı-verimlilik ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 61714
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TEVRÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bir metal fabrikasında çalışan işçiler üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, işçilerin stres düzeyleri, verimlilikleri ve özsaygı seviyeleri ölçülmüştür. Stres sonuçlarını açıklayan üç faktör; 'kaygı', 'fiziksel stres rahatsızlıkları', 'işten soğuma ve umutsuzluk' olarak saptanmıştır. İşçilerin yaşadığı en büyük stres sonucu fiziksel stres rahatsızlıklarıdır. Stresin verimlilik üzerindeki etkisinin oldukça düşük olduğu tespit edilirken verimlilikle ilişkisi en yüksek stres faktörünün kaygı olduğu tespit edilmiştir. Yetersizlik duygusu ve iş kaybetme korkusunu ifade eden 'kaygı' yükseldikçe verim düşmektedir. 'Özsaygı'nın, stresin verimlilik üzerindeki etkisini değiştirmediği görülmüştür. Araştırmada elde edilen en güçlü ilişki özsaygı ile kaygı arasındadır. Bulgular, özsaygısı düşük işçilerin yaşadığı kaygının; özsaygısı yüksek işçilerin, yaşadığı kaygı seviyesinden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırma, kadın işçilerin özsaygı seviyelerinin erkeklerden daha yüksek; kaygılarınınsa daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The stress levels, productivity and self-esteem levels of workers in a metal factory had been measured in this research. Three factors explaining the consequences of stress were determined as 'anxiety', 'physical stress problems' and 'alienation to work and being hopeless'. 'Physical stress problems' is found to be the stress reaction which is most widely seen among the workers. Stress's effect on productivity is determined to be very low. The most important stress factor showing the highest correlation with productivity is anxiety. This relationship implies that productivity decreases as the anxiety increases. It is found that self-esteem does not change the effect of stress on productivity. The most important relationship found during the research is between self-esteem and anxiety. The results show that the level of anxiety experienced by the workers with low self-esteem is more than the level of anxiety experienced by the workers with high self-esteem. The research has also proved that the female workers' self-esteem level is higher and the anxiety level is lower than the male workers. 11