Experimental investigation of local scouring around bridge piers under clear-water conditions
Köprü ayakları etrafında oluşan yerel oyulmaların temiz su oyulması durumunda deneysel olarak araştırılması
  1. Tez No: 617144
  2. Yazar: BEDRİYE BİLGE KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN BOMBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında, dairesel en kesitli farklı çaptaki köprü ayakları etrafında oluşan yerel oyulmaların temiz su oyulması durumunda deneysel olarak araştırılması gerçekleştirilmiştir. Deneyler, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Laboratuvarı'nda, 15 m uzunluğunda 120 cm genişliğinde dikdörtgen şeklinde yatay bir kanalda uniform taban malzemesi serilerek, farklı çapta şeffaf pleksiglastan yapılma dairesel en kesitli köprü ayakları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney başlangıcından bitimine kadar kaydedilen videolardaki kum seviyeleri açılarına göre not edilmiş ve oyulmanın zamanla değişim grafikleri oluşturulmuştur. Deneyler sonucunda elde edilen veriler literatürde denge oyulma derinliği ve oyulmanın zamanla değişimini veren mevcut olan bağıntılarla karşılaştırılmıştır. Denge durumundaki maksimum yerel oyulma ve köprü ayağı etrafındaki oyulmayı veren denklemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, experimental investigation of local scouring around bridge piers under clear-water conditions was investigated. The experiments were carried out in a rectangular horizontal channel with a length of 15 m and a width of 120 cm, which was constructed in the fluid mechanics and hydraulics laboratory of civil engineering department of İzmir Kâtip Çelebi University. Uniformly distributed sand with a median diameter of 1.04 mm was used as the base material. Levels, slopes and scouring depths of sand were recorded from the beginning to the end of the experiments by using a video camera and they were noted precisely in order to achieve the time variation of scouring depths and to plot related graphs. The data obtained as a result of the experiments were compared with the existing relations in the literature that are used to compute the equilibrium scour depth and the change of scour over time. A set of new equations are proposed that give maximum local scouring in equilibrium and scouring around the bridge pier.