Kentlerde bitkisel tasarımın bitkilerin farklı karakteristikleri açısından değerlendirilmesi: Antakya kenti örneği
Evaluation of planting design in terms of different characteristics of plants in cities: Antakya city example
- Tez No: 617154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN SALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Antakya ana kent lekesindeki açık ve yeşil alanlarda yürütülen bu araştırmada açık ve yeşil alanların bitkilendirilmesinde kullanılan odunsu ağaç, ağaççık ve çalı türlerinin tasarımla ilişkili karakteristikleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın kurgusu; kent lekesindeki açık ve yeşil alanların bitkilendirilmesinde kullanılan ağaç, ağaççık ve çalı türlerinin tespiti, bu türlerin kullanım amacı ve kullanım yoğunluğunun belirlenmesi ve son olarak bu türlerle oluşturulan kompozisyonların bitkisel tasarım ilkeleri bağlamında değerlendirilmesi sonucu önerilerin geliştirilmesinden oluşmaktadır. Çalışma sonunda 12 grupta sınıflandırılan Antakya kent lekesi içindeki açık ve yeşil alanlarında kullanılan bitki türlerinin oluşturdukları kompozisyonların hangi amaç, hangi yoğunluk ve hangi tasarım ilkeleri yönünde biçimlendikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in open green spaces of Antakya's urban settlement area, design related characteristics of woody plant species that are used for planting of open green spaces were tried to be evaluated. In this context, the structure of the study consists of; determination of the species of trees, shrubs and bushes used for planting of open green areas in urban area, determination of purpose of use and density of these species, evaluation of compositions created with these species in the context of planting design principles, and finally development of proposals. At the end of this study, compositions of the plants were classified into 12 groups and the purposes, density levels and design principles that shape the compositions of the plants were examined.