Farklı bölgelerden toplanan morchella dill.ex pers. türlerinin toprak istekleri ve besin elementi kapsamlarının belirlenmesi
Determinations of soil requirements and content of nutrient of morchella dill. ex pers. which is collected from different regions
  1. Tez No: 617155
  2. Yazar: AYPERİ DAĞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA LEVENT TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Morchella cinsi mantar türlerinin besin element kapsamlarını belirlemek amacıyla, 2016-2019 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışmada, Morchella cinsine ait 31 adet örnek toplanmış olup, toplam 9 tür tespit edilmiştir. Klasik sistematik yöntemlerle teşhis edilen türler; Morchella angusticeps, Morchella conifericola, Morchella dunensis ve Morchella esculenta olup, moleküler yöntemlerle teşhis edilen türler ise; Morchella dunalii, Morchella frustrata Morchella impotuna, Morchella tridentina, Morchella fekeensis ve'Purpurascens grup'a ait olduğu bilinen örnekler belirlenmiştir. Toplanan her örnek için; askokarpta; N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn, Zn, B,toprakta ise; saturasyon(%), tuzluluk(dS/m), tuz(%), pH, kireç(%), organik madde(%), N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn, Zn elementlerinin kapsamlarına bakılmıştır. Toplanan toprak örneklerinden elde edilen besin elementi konsantrasyonlarına bakıldığında minumum ve maksimum değerler; saturasyon için %35-158, tuzluluk için, 0,31-1,18 dS/m, tuz için, % 0,0009- 0,048,pH için 5,9-7,71, kireç yüzdesi için 0,2-47, organik madde için % 0,39-22, makro elementlerden Azot için(%)0,02-1,11, Fosfor için (ppm) 2-101, Potasyum için 40-462, Kalsiyum için 1288–13558, Magnezyum için 124-1149, sodyum için 20-124, Demir için 11-276, Bakır için 0,41-23, Mangan için, 6,18-173, Çinko için 0,6-8,59 olarak tespit edilmiştir. Örneklerin askokarpında elde edilen besin elementi konsantrasyonlarına bakıldığında ise minumum ve maksimum değerler olarak makro elementlerden Azot için (%) 3,18-8,76, Fosfor için 0,72-1,97, Potasyum için 1,99-5,08, Kalsiyum için 0,02-1,11, Magnezyum için 0,1-0,62, mikro elementlerden (ppm) bakır için 11-50, Mangan için 17-195, Çinko için 87-276, Bor için 0,01-42 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen tüm sonuçlar daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılarak yorumlanmış olup, 10 Morchella örneğinde Fe miktarları (ppm) 1084-1165-1340-1376-1770-2031-2113-2208-2446-2811 olarak saptanmış ve hiperakümülatör olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2016-2019 in order to determine nutrient content of the species the genus Morchella. In this study, 31 samples belonging to Morchella genus were collected and a total of 9 species were identified. Species identified by classical systematic methods are; Morchella angusticeps, Morchella conifericola, Morchella dunensis and Morchella esculenta. Species identified by molecular methods; Morchella dunalii, Morchella frustrata Morchella impotuna, Morchella tridentina, Morchella fekeensis and known specimens belonging to'Purpurascens group'were identified. For each collected samples; in ascocarp; N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn, Zn, B, and in the soil; saturation (%), salinity (dS / m), salt (%), pH, lime (%), organic matter (%), contents of N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn, Zn were examined. When the nutrient concentrations obtained from the collected soil samples are considered, the minimum and maximum values are; 35-158 % for saturation, 0.31-1.18 dS / m for salinity, 0.0009-0.048 % for salt, 5.9-7.71 % for pH, 0.2-47 % for lime, 0.39-22 % for organic matter, 0.02-1.11 for nitrogen (%), 2-101 for phosphorus (ppm), 40-462 for potassium, 1288–13558 for calcium, 124- for magnesium 1149, 20-124 for sodium, 11-276 for iron, 0.41-23 for copper, 6.18-173 for manganese, 0.6-8.59 for zinc. When the nutrient concentrations obtained in the ascocarp of the specimens are examined, the minimum and maximum values are; macro elements of nitrogen (%) 3.18-8.76, 0.72-1.97 for phosphorus, 1.99-5.08 for potassium, 0.02-1.11 for calcium, 0.1 for magnesium -0.62, 11-50 for copper, 17-195 for manganese, 87-276 for zinc, 0.01-42 for boron. All the results obtained were compared with the previous studies, and Fe amounts (ppm) were determined as 1084-1165-1340-1376-1770-2031-2113-2208-2446-2811 in 10 Morchella specimens and it was determined that it was hyperacumulator.