Care of the self and Montaigne
Kendilik pratikleri ve Montaigne
  1. Tez No: 617169
  2. Yazar: MEHMET RAŞİT İLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmayla Fransız filozof Michel Foucault'nun yaptığı çalışmaları referans alarak, antikitedeki“kendilik pratikleri”kavramını ve ilgili pratikleri analiz edeceğim. M. Foucault,“kendilik teknolojileri”ni hem teorik hem de pratik düzeyde inceler. Foucault çalışmalarında, herhangi bir bireyin hakikat arayışındaki egzersizlerinin/pratiklerinin batı toplumları tarihindeki özneleşme süreci ile ilişkilendirilebileceğinden bahseder. Bu dönemlerde yapılan egzersizler hem fiziksel hem de psikolojik bileşenler içerir. Tefekkür, yazı yazma, aç kalma gibi pratikler askesis paratikleri arasındadır. Bu çalışmada aynı zamanda Fransız düşünür Michel de Montaigne'in yazma pratiği ile kurduğu ilişkiyi, bir nevi pratik olarak,“kendilik pratikleri”ile ilişkilendireceğim ve Montaigne'in yazma pratiği ile kurduğu ilişkiyi antikitede yazma pratiği ile kurulan ilişkiyle karşılaştıracağım. Rönesans dönemi hümanist düşünürlerinden olan Montaigne, antikitedeki“kendilik pratikleri”nin takipçisi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, with reference to the French philosopher Michel Foucault's work. I will analyze the concept of“care of the self”and related practices in antiquity. In his work, Foucault analyzes the principle of“care of the self”both at the theoretical and the practical level. Through his work, Foucault claims that the practices and exercises of any individual on himself/herself in searching the truth can be linked to the subjectivation process in the history of Western societies. Exercises through these periods include both physical and psychological components. Contemplation, writing and physiological privation as practices of askesis are among these exercises. In this study, I will also link the writing experience of the French thinker Michel de Montaigne, as a kind of practice, with the principle of“care of the self”. And I will make a comparison between Montaigne's relation with writing and the relation with writing in antiquity. Montaigne, who was a late Renaissance humanist thinker, can be evaluated as a pursuer of the ancient period's principle of“care of the self”.