Mediator roles of resilience on the link between mindful self-care and psychological well-being
Bilinçli öz-bakım ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolleri
- Tez No: 725002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Koronavirüs pandemisi insanların sağlığını pek çok açıdan olumsuz etkilemiştir. Bu çalışmada bilinçli öz-bakım, psikolojik sağlamlık, psikolojik iyi oluş ve COVID-19 kaygısı ele alınmıştır. Bilinçli öz-bakım; fiziksel bakım, destekleyici ilişkiler, bilinçli farkındalık, öz-duyarlık ve amaç, bilinçli farkındalığa dayalı rahatlama ve destekleyici yapı kavramları üzerinden öz-bakıma güncel bir yaklaşım getirmiştir. Psikolojik sağlamlık ise kendini toparlama ve yeniden iyileşme anlamlarıyla stresle baş etmede önemli bir değişkendir. Literatüre göre bilinçli öz-bakım ve psikolojik sağlamlığın psikolojik iyi oluş üzerinde olumlu etkisi vardır. Buna rağmen, bilinçli öz-bakım üzerine yapılmış çalışmalar kısıtlıdır. Bu kavramlar arasındaki ilişkiler regresyon, aracılık, ters aracılık ve durumsal aracılık analizleri ile incelenmiştir. Bu araştırmaya Türkiye'de yaşayan ve yaş ortalaması 27.42 (SS = 9.17) olan 217 yetişkin katılmıştır. Araştırma verileri demografik bilgi formu, Bilinçli Öz-Bakım Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve PERMA Ölçeği üzerinden toplanmıştır. Sonuç olarak, bilinçli öz-bakım psikolojik sağlamlık ve psikolojik iyi oluşu yordamıştır. Psikolojik sağlamlık da psikolojik iyi oluşu yordamıştır. Cinsiyet ve yaş etkisi kontrol edilirken bilinçli öz-bakım ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolü olsa da, ters aracılık analizi de anlamlı çıktığından, psikolojik sağlamlığın belirtilen ilişkide aracı rolü olduğu varsayımı tam olarak doğrulanmamıştır. COVID-19 kaygısının bilinçli öz-bakım ve psikolojik sağlamlık ile bilinçli öz-bakım ve psikolojik iyi oluş ilişkisinde moderatör rolü bulunmamıştır. COVID-19 kaygısının psikolojik sağlamlık ve psikolojik iyi oluş bağlantısındaki moderatör rolü sadece COVID-19 kaygısı orta ve yüksek düzeyde olan insanlarda ortaya çıkmıştır. Bunlardan hareketle, iyilik halini sürdürmek için önlem and müdahale çalışmaları yapılması ve çeşitli programlar geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus pandemic has adversely affected people's health. In this study, mindful self-care, resilience, psychological well-being, and COVID-19 anxiety were discussed. Mindful self-care has an up-to-date approach to self-care through the concepts of physical care, supportive relationships, mindful awareness, self-compassion and purpose, mindful relaxation, and supportive structure. Resilience is an important variable in coping with stress with its meaning of recovery. According to the literature, mindful self-care and resilience have a positive effect on psychological well-being. However, studies on mindful self-care are limited. Relationship between these notions were examined with regression, mediation, reverse mediation, and moderated mediation analyses. 217 adults living in Turkey with a mean age of 27.42 (SD = 9.17) participated in this research. Data was collected through demographic questionnaire, Mindful Self-Care Scale, Brief Resilience Scale, and PERMA-Profiler. As a result, mindful self-care predicted resilience and psychological well-being. Also, resilience predicted psychological well-being. Although resilience mediated the relationship between mindful self-care and psychological well-being when controlling gender and age, the assumption that resilience had a mediating role on the link was not fully confirmed since reverse mediation analysis was significant. There was no moderator role of COVID-19 anxiety on the relationship between mindful self-care-resilience and mindful self-care-psychological well-being. The moderator role of the level of COVID-19 anxiety on the link between resilience and psychological well-being has emerged only in people with moderate and high levels of COVID-19 anxiety. Therefore, it is recommended to conduct prevention and intervention studies and develop various programs to maintain well-being.