Organizational setting and manpower planning in contemporary shipping agencies
Çağdaş deniz nakliye acentelerinde örgütsel yapılanma ve iş gücü planlaması
- Tez No: 61718
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz İşbu araştırmanın amacı, günümüz koşulları altında Türkiye'de faaliyet gösteren; temel faaliyet alanları konteyner taşımacılığı olan deniz nakliye acentelerinin mevcut ve de kendi konumlarına en çok uyan örgütsel yapılanmaları, işgücü planlama ve performans değer lendirme sistemlerinin ana hatlarını ortaya çıkarmak ve de bunları daha gelişmiş Batılı meslektaşlarının uygulamalarına bağlı olarak ve onların standardlarını yakalamak açısın dan, Türk deniz nakliye acentelerinin takip etmeleri gereken hususlara ilişkin önerileri or taya koymaktır. Bu çalışma içersinde sunulan bulgular, sektörde 50 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren belirli ve esaslı deniz nakliye acenteleri arasında yapılan araştırmaların ürünüdür. Batıdaki uygulamalar ile mukayeseli olarak, Türkiye'nin içinde bulunduğu makro ve mikro ekonomik mevcut ortamlarda, Türk deniz nakliye acentelerinin daha bir fonksiyonel yapıya sahip oldukları belirtilmekle beraber; söz konusu acentelerin Türkiye'deki ekonomik, politik ve yasal düzenlemelerdeki gelişmelere bağlı olarak, Batı standardlarını yakalamaları yolunda, nasıl daha esnek, matris yapısında organizasyonlar olmaları ve de Batının zaten çoktan yakalamış olduğu Toplam Kalite felsefesinin Türk deniz acenteleri için de bir rüya olmaması ve bunun aşılarak dünyaca kabul görmüş ilgili ISO 9000 hizmet kalite standardlarına ulaşabilmelerine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is aimed at designating the proper organizational set up, manpower planning and performance evaluation methods that perfectly fit the current structure of the Turkish Shipping Agencies whose main scope of activity is containerized shipments, and bringing about suggestions to meet Western standards to augment future potential of the sector. The findings covered within this analysis are mainly based on an extensive research carried out among the major shipping agencies acting within the Turkish shipping sector for more than 50 years. These applications are contrasted with those equivalent similar ones pursued by the Western shipping agencies, and given current macro and microeconomic environ mental situation and conditions of the Turkish shipping market, it has been determined that a more functional organizational setting and a more traditional performance appraisal and manpower planning technique would fit the Turkish shipping agencies' current structure, taking into account all of the volatilities in socioeconomic, political, economical and legal environments giving rise to various opportunities as well as threats that these agencies are exposed to. As per the course of the diagnosis, with comparison of the Western applica tions, the suggested matrix structure and its entailed change requirements necessitating more flexibilities among the Turkish shipping agencies, which again can come into life via positive anticipated developments within the Turkish shipping sector as a result of positive thrives in areas of Turkey's politics, economy and legislations that will aid those pro gresses get actualized, are discussed. Ultimately, suggestions of how TQM (Total Quality Management ) dream among Turkish shipping agencies can become true, by contrasting a few deficiencies of the presently used organizational structures, and traditional manpower planning and performance appraisal methods of these agencies, and bringing about practi cal tidbits of how the ISO 9000 standards and TQM' s entailed quality thought achievement can be grabbed to augment the future of the Turkish shipping sector.