Havacılıkta emniyet yönetim sistemi ve uygulamaları
Safety management system in aviation and implementations
  1. Tez No: 617191
  2. Yazar: HAKAN TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER TOZKOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Havacılık sektörü, bir ülkenin ekonomik kaynaklarının değerlendirilmesi ve sosyal gelişmesi, diğer ülkelerle ekonomi ve sosyal alanda işbirliği yapabilmesi ve sürdürülebilmesi için en önemli sektördür. Küreselleşmenin hızla arttığı bu dönemde gelişmiş bir havacılık sistemine sahip olmayan bir ülkenin kalkınmış ülkeler arasında bir yer edinebilmesi olanaksızdır. Havacılık, sadece bir ülkenin ekonomisinin gelişimi için değil, ayrıca ülkelerin birliği ve savunma sanayisi gelişimine sağladığı katkılar açısından da çok büyük önem taşımaktadır. Çalışmada, özellikle havacılık alanında emniyet yönetim sistemine yönelik havaalanı yönetimlerinin bakış açılarını değerlendirmek ve emniyet konusunda onlara destek sağlayabilecek unsurları belirlemek hedeflenmiştir. Bu kapsamda, araştırma için tanımlayıcı araştırma modeli benimsenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden örnek olay yönteminin kullanıldığı araştırmada veri toplama yöntemi olarak görüşmelerden yararlanılmıştır. Havaalanları meydan işletilmesinde emniyet konularına ilişkin hususların incelenmesi, havaalanı yönetimlerinin emniyet uygulamaları, emniyet kültürünün geliştirilebilmesi amacıyla geliştirilen yöntemlerin neler olduğu, emniyet konularına çalışanların yaklaşımı ve emniyet prosedürlerini algılamalarının ne düzeyde olduğunun belirlenmesi araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aviation industry is the most important sector for a country to collaborate with other countries in commercial, cultural and other areas to sustain these relations with them. Nowadays, the period in which globalizaton grows rapidly, it is impossible for a country to be classified as a developed one without effective and advanced aviation industry. Aviation industry plays an important role not only for a country's economic development but also integrity of countries and contribution of defense industry development. In this study, especially in aviation sector, it is aimed to evaluate the point of views of the Airport Administirations about safety management systems and to determine the elements supporting them about safety procedures. Within this scope for the study, descriptive study model is taken up. In study, case method that is one of the qualitative methods is exploited and interviews are used as data collection. Analysing safety elements in airport management sectors, safety implementations, methods developed to carry out safety culure, employee's approach about safety procedures, and the level of the employee's perception about safety procedures constitute the primary aim of the research.