Yeni kurumsal kuram perspektifiyle havacılıkta emniyet yönetim sistemi uygulamalarının değerlendirilmesi
An assessment of aviation safety management system applications from the new institutional theory perspective
  1. Tez No: 407783
  2. Yazar: YEŞİM KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GEREDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın konusu son yıllarda havacılık örgütleri arasında hızla yayılan Emniyet Yönetim Sistemi (EYS) uygulamalarıdır. EYS havacılık faaliyetlerinin emniyetli bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla ortaya çıkmış ve kısa sürede hem ulusal hem de uluslararası alanda yayılım göstermiş yönetsel bir uygulamadır. Havacılık sektörü içinde faaliyet gösteren birçok örgütün EYS uyguladıkları ve bünyelerinde EYS bölümleri oluşturduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, sözü edilen yeni uygulama karşısında havacılık örgütlerinin ne türden tepkiler verdiklerini, örgütsel alanda eşbiçimliliğin oluşup oluşmadığını ve uygulamanın gerçekten benimsenip benimsenmediğini ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Veri toplarken birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışmanın birincil verileri araştırmacı tarafından oluşturulan 13 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu ve gözlemlerden alınan notlar ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler amaçlı örneklem yöntemiyle seçilmiş olan, Türkiye'deki A grubu ruhsat sahibi yer hizmeti örgütleri ile yer hizmetleri kapsamında faaliyet gösteren ikram kuruluşları ve terminal örgütlerinden oluşan toplam 11 örgütün Emniyet Yönetim Sistemi'ni kurup yönetmekten sorumlu yöneticileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya ilgili tüm tarafları dahil edebilmek adına alanda düzenleyici ve denetleyici otorite rolünde olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden 1 EYS denetçisi ile de yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nitel verilerin analiz edilmesinde tümevarımsal ve tümdengelimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın ikincil verileri, katılımcı örgütlerden elde edilen belgeler ve araştırmacı günlüğünden elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya dahil edilen örgütlerde EYS uygulamalarının yayılımın altında yatan nedenler olarak kuralcı kurumsal baskılar, sivil havacılık otoritesinin mevzuatına uyma zorunluluğu ortaya çıkmış ve alanda zorlayıcı eşbiçimlilik mekanizmasının ve meşruiyet kaygısının hakim olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen kurumsal baskı karşısında araştırma alanı içerisindeki havacılık örgütlerin çoğunluğunun kaçınma ve ayrı tutma stratejisi bir kısmının ise kabullenme ve uyma stratejisi izlediği ortaya çıkmıştır. Son olarak, araştırma alanı içerisindeki örgütlerin büyük çoğunluğunun EYS uygulamalarını törensel olarak benimsedikleri de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is the Safety Management System (SMS) applications that have been increasingly popular among aviation organizations in recent years. SMS is an administrative application that emerged to carry out aviation operations safely and quickly adopted at both national and international level. Many organizations operating in the aviation sector are observed to practice SMS and form SMS departments within their structure. The aim of this study is to determine the nature of the responses to this new application by the aviation organizations, whether there is uniformity in the organizational field, and whether the application is genuinely adopted and embraced. Qualitative research design is used in this study. Primary and secondary sources are used as the data collection method. The primary data of the study were collected by the researcher by using a semi-structured interview form with 13 questions and the notes from observations. The semi-structured interviews were conducted with the managers responsible for establishing and managing the Safety Management System in a total of 11 organizations in Turkey, comprising group-A licence holder ground-services organizations, catering companies operating as part of the ground services and terminal organizations. These managers were selected through purposive sampling method. In an effort to include all parties concerned, 1 SMS inspector from the Directorate General of Civil Aviation, which is the regulatory authority of the aviation sector, was also interviewed in a semi-structured way. Inductive and deductive analysis methods were used in the analysis of the obtained qualitative data. The secondary data were obtained documents from the participating organizations and the researcher diary. The findings indicate that normative institutional pressures and the obligation to abide by the Directorate General of Civil Aviation (DGCA) regulations and legitimacy concerns are the underlying reasons for the increasing popularity of SMS applications, and the sector is dominated by a coercive isomorphism mechanism. As a response to such institutional pressure, of the aviation organizations included in the study, majority were found to follow avoid and conceal strategy and the remaining were found to follow an acquiesce and comply strategy. Finally, the study reveals that the majority of the organizations in the research field adopt SMS applications ceremonially.