Toraks travmalarında mortalite ve morbidite değerlendirilmesi
Mortality and morbidity evaluation in thoracic trauma
- Tez No: 617202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ AÇIKSARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu araştırmamızın amacı, toraks travmalı hastalarda mortalite üzerinde etkili faktörlerin belirlenmesidir. YÖNTEM: Retrospektif dosya taraması şeklinde yapılan araştırma, 2016- 2018 tarihleri arasında Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne künt veya penetran; izole toraks travması ya da toraks travmasını da içine alan multi-travma nedeni ile başvuran 66 erkek ve 33 kadın olmak üzere toplam 99 hasta ile gerçekleştirilmiştir. BULGULAR: Hastanemize künt veya penetran, izole toraks travması ya da toraks travmasını da içine alan multi-travma nedeni ile başvuran hastaların yaklaşık yarısına yakınının (%36,5) travma mekanizmasının düşme olduğu görülmüştür. Toraks travmasına bağlı en sık görülen patolojik bulgu %71.9 oranı ile kot fraktürü olarak saptanmıştır. Acil servise travma sebebiyle başvuran hastaların 3/4'ü yatışı yapılarak takip ve tedavi edilmişlerdir. Bu hastalarda en sık görülen intratorasik komplikasyonun ise pnömotoraks olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study was to determine the factors affecting mortality in patients with thoracic trauma. METHODS: The study was conducted as a retrospective file scan with a total of 99 patients (66 male and 33 female) who presented with thoracic trauma to the Emergency Department of Göztepe Training and Research Hospital, Medeniyet University between 2016-2018. RESULTS: The etiology of approximately half of the patients admitted to our hospital with chest trauma was 36.5%. The most common finding after trauma is rib fracture (71.9%). Three-fourths of the patients were hospitalized. The most common complication was pneumothorax.