Toraks travmalı olguların retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 157871
  2. Yazar: KORAY ÖZALP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN ERASLAN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Amaç: Travma, 40 yaşın altındaki insanlar arasında önde gelen ölüm sebebidir. Her yıl 100 000 insandan 25 'i torasik travmadan ölür. Bu çalışmanın amacı toplumda giderek artan toraks travmalarına bağlı yaralanmaların özelliklerini incelemek, mortaliteye ve morbiditeye etki eden faktörlerini belirlemektir. Materyal ve metod: Fırat Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde Şubat 1993 ile Şubat 2003 tarihleri arasında 261 toraks travmalı hasta retrospektif olarak gözden geçirildi. Çalışmaya alınan olgular cinsiyet, yaş, travma etiyolojisi, klinik bulgular, eşlik eden yaralanmalar, operasyon endikasyonlan, uygulanan cerrahi girişimler, gelişen komplikasyonlar ve mortalite açısından değerlendirildiler. Bulgular: Olguların 38 (%14.5)'i kadın, 223 (%85.5)'i erkek ve yaş ortalamaları 45.5±14.5 idi. Travma tipine göre kunt travmalar 131 (%50.2) olgu ile ilk sırada (131/261), kunt travmalar içinde ise trafik kazaları 96 olgu (%73.3) ile daha sık meydana gelmişti. Penetran travmalar ise 122 (%46.7) olguda görülmüştü (122/261). 110 (%42.1) olguda yandaş organ yaralanmaları mevcut idi. Kot fraktürleri 116 (%44.4) olgu ile en sık rastlanan bulguydu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: Trauma is the leading cause of death among people younger than 40 years of age. Twenty-five in every 100.000 people die annually of thoracic trauma. Objective of this study is to assess the characteristics of thoracic trauma injuries that progressively increasing in society and to evaluate the factors influencing mortality and morbidity. Materials and Methods: From february 1993 to february 2003, 261 patient with chest injuries were retrospectively assessed for the incidence and outcome of thoracic trauma in Fırat University Thoracic Surgery Department. Sex, age, etiology of traumas, clinical singns, other injuries, indications and types of surgery, complications and mortality of the cases were examined in the study. 38 (%14.5) of the patients were female and 223 (%85.5) were male and the average was 45.5Ü4.5. Results: The most frequent type of trauma 131 (%50.2) was blunt injuries (131/261), whereby the most frequent reasons were traffic accidents 96 (%73.3). Penetrating injuries were seen in 122 (%46.7) patient (122/261). Other injuries weer also seen at 1 10 (%42.1) of cases. The fracture of the rib was the common pathology (116) (%44.4).