Over kanserli hastalarda hayat kalitesini ölçen EORTC QLQ-OV28 sorgu formunun Türk toplumuna uyarlanması ve olguların yaşam kalitesinin belirlenmesi
Validation of the Turkish version of EORTC QLQ-OV28 – ovarian cancer specific quality of life questionnaire
- Tez No: 617201
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KARATEKE, PROF. DR. ÇETİN ÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Over kanserli hastalarda hayat kalitesini ölçen EORTC QLQ-OV28 sorgu formunun Türk toplumuna uyarlanması ve hastaların cevapları doğrultusunda hayat kalitesini etkileyen faktörlerin hekimler tarafından değerlendirilmesine yardımcı olmak. Yöntem ve Gereç: Çalışmaya Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastanesinde Ocak 2005-Haziran 2010 tarihleri arasında over kanseri nedeniyle başvurmuş olan hastalar dahil edildi. Hastalar halen tedavi gören ve tedavisi bitmiş hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Halen tedavi görmekte olan hastalar grubuna neoadjuvan veya adjuvan kemoterapi almakta olan 39 hasta, tedavisi bitmiş hasta grubuna ise cerrahi, kemoterapi veya radyoterapi tedavilerinden herhangi birini ya da birkaçını en az 2 ay önce almış 58 hasta dahil edildi. Toplamda 97 hastaya EORTC QLQ-OV28, Spielberg State Trait Anxiety Inventory (STAI) ve Beck Depression Inventory (BDI) formlarının doldurulması istendi. EORTC QLQ-OV28'in Türkçe versiyonunun iç tutarlılığı ve güvenilirliği araştırıldı. Bulgular: EORTC QLQ-0V28'in iç tutarlılığını gösteren Cronbach's alpha değerleri 0.66-0.87 arasında bulunmuş ve tatmin edici olduğu saptanmıştır. Tek ölçeklerden biri olan (SI) alt ölçeği için (0.37) olarak bulunmuştur, bunun dışında (0.66-0.87) arasındadır. EORTC QLQ-OV28 alt ölçekleri ve Beck Depresyon Envanteri, STAI testlerinin toplam puanları arasındaki korelasyonlar içinde seksüel fonksiyon alt ölçeği dışında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Tedavi alan ve tedavisi bitmiş olan hasta gruplarının periferal nöropati, hastalık ve tedaviye karşı tavır, kemoterapi yan etkileri alt ölçekleri skorları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş; tedavi alan hasta grubunun hayat kalitelerinin tedavisi bitmiş hasta grubuna göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Sonuç: Over kanserli hastalarda hayat kalitesini değerlendirmek üzere geliştirilen EORTC QLQ-OV28 sorgu formunun Türkçe versiyonu tutarlı, güvenilir, uygun yapılandırılmış ve standardize edilmiş bir sorgulama formdur.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine reliability and validity of EORTC QLQ-OV28 questionnaire into Turkish language according to the instructions provided by European Organization for Research and Treatment of Cancer. Methods: 97 patients diagnosed as having ovarian cancer and treated between January 2005 and June 2010 with expected survival time of at least 3 months, were enrolled into the study. The exclusion criteria were not to be diagnosed with any disease that disrupts consciousness and concurrent malignancies. The EORTC QLQ-OV28 module was translated into Turkish by professional translators and physicians. The test–retest reliability of the Turkish version of the questionnaire was performed on 30 patients. Answers were scored according to the instructions provided by EORTC. Total score was calculated as explained above and after scoring procedures, all subscale scores were linearly transformed to a 0-100 scale. All patients completed concomitantly Spielberg State Trait Anxiety Inventory (STAI) and Beck Depression Inventory (BDI). Patients were analyzed in two groups: On-treatment and off-treatment groups consisted of patients who underwent chemotherapy or surgery within the last two months or not, respectively. Demographic data of all patients were recorded. EORTC QLQ-OV28 scores of both groups were compared. Correlations between EORTC QLQ-OV28 subscales and total score of BDI and STAI were analyzed.