Danıştay kararları ışığında sağlık hizmetlerinden kaynaklanan sorumluluk
Responsibility arising from health services in the light of the Council of State decisions
  1. Tez No: 617226
  2. Yazar: İPEK NUR GÜMÜŞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Sağlığın bir hak olarak talep edilebilmesi sağlık hizmetlerinin yürütülmesini gerekli kılmaktadır. Anayasa m. 56'da belirtildiği üzere sağlık hizmetlerinin yürütülmesi idarenin görev alanına girmektedir. İdare bu görevini gerekli organizasyonları yaparak, yetkili personeli istihdam ederek, denetim ve gözetim yükümlülüğüne uygun hareket ederek yerine getirir. Bununla birlikte idare sağlık hizmetlerini yürütürken kişilerin zarar görmesine sebebiyet verebilir. Sağlık hizmetlerinden zarar gören kişilerin idare aleyhine tam yargı davası açarak veya yargı dışı mekanizmalara başvurarak tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle sağlık hizmetlerinden kaynaklanan uyuşmazlıklar son yıllarda artarak devam etmiştir. Sağlık hizmetlerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların artarak devam etmesi uygulamaya yönelik eksiklikleri de beraberinde getirmiş, konunun sıklıkla ele alınmasına yol açmıştır. Yargısal içtihatlarla gelişen sağlık hizmetlerinden kaynaklanan sorumluluk noktasındaki eksiklikler yargı kararları işlendiği ölçüde tespit edilebilecektir. Sağlık hizmetlerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda sağlık hizmetlerinin niteliği gereği idarenin klasik sorumluluk esasları yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla Danıştay kararları sağlık hizmetlerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda idarenin sorumluluk esaslarının nasıl uygulanması gerektiğine ışık tutacaktır. Bu bakımdan tezin amacı, sağlık hizmetlerinden kaynaklanan uyuşmazlıklara uygulanacak özgün sorumluluk esaslarını tespit etmektir. Bu doğrultuda kamu düzeninin unsuru olan genel sağlıkla kamu hizmeti niteliğindeki sağlık hizmetleri ayırımı yapılarak, sağlık kamu hizmetini yürütecek örgüt ve personel açıklanmış, sağlık hizmetleri özelinde idarenin sorumluluk esaslarının uygulanma kabiliyeti ele alınmış ve sağlık hizmetlerinden kaynaklanan zararların tazmin yolları izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to be able to demand health as a right, the health services must be carried out. As it is stated in Constitution of Turkey article 56, the government is under the obligation of carrying out the health services. The goverment shall fulfil this task by making the necessary organizations, employing authorized personel, acting according to audit and supervising obligation. In addition to this government may injure persons whilst carrying out the health services. The persons, who are injured by the health services; through filing a full remedy action or extrajudicially, have the right to demand compensation. Therefore the disputes caused by the health services increasingly continue in the last years. The increasing continuation of disputes in health services accompanied the shortcomings of implementations, causing the subject to be handled frequently. Deficiencies in obligations originating from health services which growing through jurisprudences will be able to spotted as much as the judicial decisions examined. In the disputes originaking from health services, due to health services charactheristics, governments classical obligative principles are unsufficent. Thus Turkish State Council decisions will cast light on how to apply government obligation fundumentals to disputes originating from health serviçes. In this regard the objective of this thesis is, spotting the unique obligation fundamentals in health service disputes. Accordingly, by dividing general health as a constituent of publiç order and health services as a public services, the organization and personels running health as a public service are explained, governmental obligation fundamentals specific to health services abilty to be carried out handeld and compensation ways for damages caused by health services have been tried to be explained.