Mehmet Akif Ersoy'un milliyetçilik anlayışı
Mehmet Akif Ersoy's understanding of nationalism
  1. Tez No: 617227
  2. Yazar: ZEYNEP DURDUDİLER
  3. Danışmanlar: PROF. EYÜP CÜNEYT AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
18.Yüzyıl'da milliyetçiliğin modern anlam kazanmasıyla çok uluslu imparatorluklar çökmeye başlamış bu durum tüm dünya da etkili bir takım değişiklere sebep olmuştur. Yeni bir yönetim düzenin kurulmaya başlandığı bu dönem, özellikle çok uluslu büyük imparatorlukların ayakta kalmasını zorlaştırmış, birçok farklı etnikten insanın bir arada yaşadığı devletler hayatta kalabilmek için yeni fikirler ortaya çıkartmış ya da yeni Dünya düzenini oluşturan farklı siyasi yönetimlerle durumlarını korumaya çalışmışlardır. Biz bu çalışmamızda milliyetçilik akımından olumsuz etkilenen, geniş bir coğrafyada yaşayan, birçok farklı milletten halkı bulunan Osmanlı Devleti'nin yayılmacı Batı politikaları karşısında ayakta kalabilmek için üretilen fikirlere katkı sağlayan dönemin aydını, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un milliyetçilik fikrine bakış açısının değerlendirmesi açıklanmak istenmiştir. Muhafazakar, mütedeyyin bir aydın olan Mehmet Akif'in, fikirlerinin gelişiminden, dönemin sorunlarına çare arayışına, hem fikir hem eylem insanı oluşuna değinilerek hazırlanan bu çalışmanın temel konusu, Mehmet Akif Ersoy'un inandığı değerler doğrultusunda devletin ayakta kalması için sorunların çözümü olarak gördüğü birlik ve beraberlik halinin nasıl milliyetçilik fikri çatısı altında açıklandığıdır.
Özet (Çeviri)
In the 18th century, nationalism gained modern meaning and the problems in multinational empires started to be experienced. This period in which a new administrative order began to be established, made it diffucult fort he great multinational states to survive. In this study, we tried to evaluate the perspective of nationalist poet Mehmet Akif Ersoy, who contributed to the ideas produced in order to stand in the face of the expansionist Western policies of the Ottoman Empire, which was adversely affected by the nationalism movement, living in a wide geography and having people from many different nationalities. The main subject of this study, which is prepared by focusing on the development of his ideas, the search for solutions to the problems of the period, being a person of his ideas and actions, is the unity and the unity that Mehmet Akif Ersoy sees as the solution of the problems fort he survival of the state of unity is explained under the umbrella of nationalism.