Türkiye'nin organik ürün dış satımının incelenmesi ve Manisa ili organik çekirdeksiz kuru üzüm örneği
The analysis of Turkey's organic products export and organic sultana example of Manisa city
- Tez No: 617231
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN MURAT KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada organik çekirdeksiz kuru üzümün geleceğinin ve sürdürülebilirliğinin Manisa ilindeki üreticiler ve ihracatçılar açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya öncelikle organik tarıma yönelik genel bakış ile ilgili bilgi vererek başlanmış olup daha sonra dünyada, Türkiye'de ve Manisa ilinde organik çekirdeksiz kuru üzümün üretildiği alanı, ihracat hacmi ve gelecekteki yeri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Tespit ve değerlendirmeler yapılırken çeşitli makaleler, tezler, dergi ve gazeteler kaynak olarak kullanılmış ve ulusal ve uluslararası tarım kurumlarının verileri aracılığıyla organik ve konvansiyonel çekirdeksiz kuru üzüm üretim ve ihracatına dair veriler toplanarak genel bir değerlendirme ortaya çıkarılmıştır. Araştırmada Manisa ilindeki 33 adet organik çekirdeksiz kuru üzüm üreticisi ve 3 adet ihracatçı firmaya yönelik anket çalışması gerçekleştirilmiş olup, anket verilerine SPSS programı kullanılarak istatiksel testler uygulanmış ve hipotezler oluşturulmuştur. Elde edilen veriler sonucunda organik çekirdeksiz kuru üzümün gelecek vaat etmediği, çiftçilerin gerekli devlet desteği göremedikleri, mahsulün bedelinin temininde gecikmeler yaşadıkları, organik çekirdeksiz kuru üzümün konvansiyonel çekirdeksiz kuru üzümden fiyat açısından çok da farklı olmadığı, birçok çiftçinin organik üretici sertifikasını iptal ettiği ve etme aşamasında olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonunda tüm bu durumlara çözüm sunabilmek adına değerlendirmeler yapılmış ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate organic seedless raisins in terms of producers and exporters in Manisa province. The first study begins by giving information about overview of organic agriculture. Then, it is tried to put forward the state of the organic raisins in the World, Turkey and Manisa province. Various articles, thesis, journals and newspapers are used as sources during the determination and evaluation of the data. In this research, surveys are conducted with 33 organic seedless raisin producers and 3 exporter companies in Manisa province. In order to reach a conclusion based on survey data, statistical tests were applied using SPSS program and hypotheses were formed. As a result of the surveys, it is revealed that organic seedless raisins will not be valid in the future. Farmers couldn't be supported enough by the government and they face with delays in collection of their payments from the firms. Organic seedless raisins is not very different from conventional raisins in terms of price. Due to all of these reasons many farmers cancelled the organic producer certificate or are in the stage of cancelling. As a result, at the end of the study, some evaluations made and suggestions provided for all these situations.